Dolar
7.3806
0.5408%
Euro
8.7379
0.689%
Altın
1942.07
-0.5978%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
460.869
-0.0314%
Bitcoin
87178.64
2.4029%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  AB tepkili: Gideni tutmayız

  David Cameron'ın kazanması halinde AB üyeliğini referanduma götüreceğini açıklaması, AB ülkelerinin tepkisini çekti.
  • 23.01.2013 - 16:48
  AB tepkili: Gideni tutmayız

  AB tepkili: Gideni tutmayız #1

  İngiltere'nin Avrupa Birliği'den ayrılıp ayrılmayacağının tartışıldığı bir süreçte İngiliz Başbakan Cameron seçimleri tekrar kazanması halinde referanduma gideceğini duyurdu ve başta Fransa olmak üzere diğer AB üyesi ülkeler tepki göstermekte gecikmedi.

  SCHULZ: "AVRUPA ALAKART BİR SEÇENEK DEĞİL"

  İngiltere Başbakanı David Cameron'un merakla beklenen konuşmasında partisinin seçimi tekrar kazanması halinde 2015 yılında AB üyeliğini referanduma sunacağını açıklaması, Brüksel'de kaşların çatılmasına neden oldu. Fransa ve Almanya'dan gelen ilk tepkilerdeki öfkeye Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'dan da "Avrupa, alakart bir seçenek değildir," eleştirisi eklendi.

  FRANSA: "KIRMIZI HALI BİLE SERERİZ"

  Avrupa kamuoyunda günlerdir merakla beklenen İngiltere Başbakanı David Cameron'un konuşmasına tepkiler gecikmedi. Cameron, ülkesinin Avrupa Birliği'ndeki geleceğini 2015 yılında referanduma sunacağını duyurmasının ardından ilk tepki Fransa'dan geldi. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, alaycı bir üslupla "İngilizler, AB'den ayrılacak olursa Fransızlar kırmızı halı sererek uğurlarlar," dedi. Fransız Bakan, "İngiliz arkadaşlarımızın kesin anlayacağı bir örnek vermek istiyorum. Farz et ki Avrupa Birliği bir futbol takımı ve sen orada oynuyorsun. Birden karar değiştirip 'haydi rugby oynayalım' diyemezsin," şeklinde konuştu.

  FRANSA VE ALMANYA ART ARDA AÇIKLAMALAR YAPTI

  Fransa'dan sonra tepki gösteren bir diğer ülke ise Almanya oldu. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de benzer şekilde tepki göstererek, "Almanya, İngiltere'nin aktif ve yapıcı bir partner olarak AB içinde kalmasını istiyor. Fakat, sadece tatlı topakları istemek bir seçenek değil," açıklamasında bulundu. Avrupa Parlamento Başkanı Martin Schultz ise Cameron'un açıklamasına Twitter üzerinden cevap verdi. Schultz "Avrupa alakart bir seçenek değildir. Uzlaşma tartışmalarında kaybolacağımıza istihdam ve büyümü üzerine odaklanmalıyız," dedi.

  Britanya'nın geleceğini riske atmak istemediğini belirten Cameron, ülkesinin Avrupa Birliği'nde kalıp kalmayacağını halk oylaması ile karara bağlayacaklarını kaydetmişti. Avrupa Birliği'nin ileride başarısız olacağını öne süren Cameron, ülkesinin bu durumdan ötürü birlikten çıkmaya doğru sürüklendiğini belirtmişti.

  Görüş Bildir