Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
139.999
6.03%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  AB vizesiz seyahat için 20 sayfalık şart koştu

  Yol haritasında yer alan uzun ve zorlu şartlar yerine getirilirse, Türk halkı AB ülkelerine vizesiz girebilecek.
  • 14.12.2012 - 09:53
  AB vizesiz seyahat için 20 sayfalık şart koştu

  AB vizesiz seyahat için 20 sayfalık şart koştu #1

  Avrupa Birliği, Türkiye vatandaşlarının AB’ye vizesiz girmesi için Ankara’ya şart koştuğu ‘yol haritasını’ tamamladı. 79 adımdan oluşan metindeki ‘tüm üye ülkeler’ vurgusu Kıbrıs konusunda sorun yaşanacağı sinyali veriyor

  20 SAYFALIK YOL HARİTASI

  Avrupa Birliği, Türkiye'ye vizesiz seyahat hakkı için 20 sayfalık bir yol haritası hazırladı. NTV'nin haberine göre yol haritasında yer alan uzun ve zorlu şartlar Ankara tarafından yerine getirilirse, Türk halkı Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat etme hakkına sahip olacak.

  TÜRKİYE ÜZERİNDEN KAÇAK OLARAK AB'YE GİRENLER İADE EDİLECEK

  Buna göre ilk olarak Ankara'nın Geri Kabul Anlaşması'nı imzalayarak TBMM'den geçirmesi gerekiyor. Türkiye'nin Geri Kabul Anlaşması'nı iyi uygulayıp uygulamadığını belirlemek için 6 ayda bir değerlendirme de gerçekleştirilecek. Geri Kabul Anlaşması, Türkiye üzerinden AB ülkelerine kaçak olarak giren üçüncü ülke vatandaşlarının, Türkiye'ye iade edilerek buradaki mülteci kamplarına yerleştirilmesini öngörüyor. Dört ayaklı eylem planında ayrıca Türk pasaportlarının Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün standartlarında olmasına da önem veriliyor.

  GÜMRÜKTE VİZE VERİLMEYECEK

  Türkiye'nin bundan böyle gümrük kapılarında vize vermemesi ve güvenli vize sistemine geçmesi de gerekiyor. Ancak yol haritasıyla ilgili tarafların çeşitli sorunlarla karşılaşabileceğine dikkat çekiliyor. Özellikle Türkiye'nin birçok ülkeleyle vizesiz dolaşım anlaşmalarına son vermesinin zamanlaması üzerinde sorunların yaşanabileceği belirtiliyor. Zira Ankara, Avrupa Birliği'ne tam üye olduktan sonra bu anlaşmalara son vermek istiyor. Oysa Avrupa Birliği, Türkiye'ye vizesiz seyahat hakkı verildiği andan itibaren bunun uygulanmasını talep ediyor.

  RUMLAR İÇİN DEKLARASYON

  Türkiye'nin, Geri Kabul Anlaşması'nı imzadıktan sonra bunun Kıbrıs Rum kesimini tanıdığı anlamına gelmediğini vurgulamak için bir deklarasyon yayınlaması da bekleniyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir