Euro
15.1217
-0.80%
Dolar
13.3245
-0.75%
Altın
787.7840
-1.00%
Borsa
2,057.35
0.75%
Bitcoin
565.711
-1.50%
6ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 6 C
  ABD Ankara Büyükelçisi: Yanınızda duruyoruz

  ABD Ankara Büyükelçisi: Yanınızda duruyoruz

  ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Adana'da kasket takıp Suriye krizini değerlendirdi..
  • 30.06.2012 - 09:35

  ABD Ankara Büyükelçisi: Yanınızda duruyoruz #1

  ABD'nin bağımsızlığının 236. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen "Bağımsızlık Günü" resepsiyonuna katılmak üzere Adana'ya gelen ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Kazancılar çarşısını gezip gazetecilerin Suriye ile ilgili sorularını yanıtladı.

  SURİYELİLER HAK ETTİKLERİ REJİME KAVUŞACAK

  "Suriye'de bir diktatörlük değil, demokratik, hukuka saygılı bir hükümet görmek istiyoruz" diyen Ricciardone, şöyle konuştu: "Biz Türkiye'nin yanında duruyoruz. Mutlaka, şüphesiz, yüzde 100 ortak, müttefik, dost olarak Türkiye ile beraberiz. Her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Türkiye çok provakatif, tehlikeli bir duruma çok temkinli, dikkatli, disiplinli şekilde yaklaştı. Yine inanıyorum ki Suriyeliler hakkettikleri rejimi bulacaklar. Böyle demokratik bir geçişi hakediyorlar. Suriye'de bir diktatörlük değil, demokratik, hukuka saygılı bir hükümet görmek istiyoruz. Bizim buradaki acil hedefimiz, oradaki ölümlerin, cinayetlerin durması."

  GİZLİ SOSU BULDUNUZ

  Türkiye’nin gelişmesine iyimser baktığını ifade eden Büyükelçi, ”Türkiye iç ve dış düşmanlardan endişe etmiyor. Türkler sadece fırsatlara bakıyor. Girişimcilikten konuşmak istiyor. Düşmandan konuşmuyor. Zor bir bölgede yaşıyorsunuz. Bölgedeki diğer ülkeler iç sorunları çözmede sizin kadar başarılı değil. Türkiye’nin gelecekte daha da başarılı olacağına inanıyorum. Türkiye’nin ticaret ve yatırımda potansiyeli var, turizm, teknoloji gibi birçok alanda etkin bir noktada. Küresel ekonomik krize rağmen Türkiye’nin ekonomisi ilerledi. Küresel ekonomik krize rağmen siz yemeği güzel yapan gizli sosu buldunuz” diye konuştu.

  AMERİKALILAR DA BENİM GİBİ TÜRKİYE'YE AŞIKLAR

  Türkler ve Amerikalılar Amerika büyükelçisi olarak bütün gün ofisine olmayı sevmediğini belirten Ricciardone, “Ankara’yı seviyorum ama her zaman Ankara’da olmak istemiyorum. Türkiye’nin farklı yerlerine giderek Türkleri ve Amerikalıları bir araya daha fazla getirmenin yollarını arıyoruz. Özellikle iş alanında, ticarette, eğitimde. Türkler ve Amerikalıların bir araya gelebileceği çok alan var. Genç Türklere ABD’de eğitim veriyoruz, genç Amerikalılar da buraya geldikleri zaman benim ve eşim gibi Türkiye’ye aşık oluyor. Mersin’e bakın, farklı insanların yaşadığı bir kent. Farklı dinler, diller var. İstanbul da öyle. Dünyayı bir araya getiriyor” dedi.


  Görüş Bildir