Dolar
7.8159
-0.0115%
Euro
9.1802
0.0163%
Altın
1898.72
0.0368%
Borsa
1123.25
0.1855%
G. Altın
477.348
0.1703%
Bitcoin
84867.92
0.7336%
19ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 19 C

  Independent: ABD Bingazi saldırısını önceden biliyordu

  Bingazi saldırısının, bir süredir devam eden ciddi güvenlik zafiyetinin sonucunda meydana geldiği ortaya çıktı.
  • 14.09.2012 - 10:21
  Independent: ABD Bingazi saldırısını önceden biliyordu

  Independent: ABD Bingazi saldırısını önceden biliyordu #1

  İngiliz gazetesi Independent, ABD Büyükelçisi ve üç elçilik çalışanının yaşamına mâl olan Bingazi saldırısının, bir süredir devam eden ciddi güvenlik zafiyetinin sonucunda meydana geldiğini ortaya çıkardı.

  ABD YÖNETİMİ TAM BİR KRİZİN ORTASINDA

  ABD’li yetkililer olayın önceden planlanmış olduğunu iddia ediyor ancak gazetenin haberine göre, ABD 'nin Trablus Büyükelçisi Chris Stevens Libya'ya kısa süre önce dönmüştü ve Bingazi ziyaretinin detayları da gizli tutuluyordu. Bu nedenle Bingazi Konsolosluğu'na yönelik saldırının önceden planlanmış olma ihtimali zayıflıyor. ABD yönetimi şu an tam anlamıyla bir krizin ortasında. Zira Bingazi’deki konsolosluktaki çok hassas belgeler de kayıp. Bu belgelerde, ABD ile çalışan Libyaların isimlerinin yer aldığı söyleniyor. Şimdi bu kişiler radikal grubun hedefi haline gelebilir.  

  YETERLİ GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINMADI

  Kayıp belgelerin bazılarıysa petrol anlaşmalarıyla ilgili. Üst düzey diplomatik kaynaklara göre ise Kahire ve Bingazi’deki diplomatik misyonların saldırılara hedef olabileceği bilgisi ABD Dışişleri Bakanlığı’na 48 saat önceden ulaşmıştı. Independent'a konuşan kaynaklara göre, Stevens gelmeden önce Bingazi'deki elçilikte "sağlık denetimi" yapıldı ve sadece 11 Eylül saldırılarının yıl dönümü nedeniyle düzenlenebilecek eylemler göz önünde bulunduruldu. Görgü tanıklarının aktardığına göre, öfkeli kalabalık, olay gecesinde "çok az güvenlik görevlisi" tarafından korunan elçiliğin önündeki engelleri 15 dakika içinde aştı. ABD'de çekilen ve Hz. Muhammed'e hakaret içerdiği belirtilen "Müslümanların Masumiyeti" filmini protesto eden "öfkeli göstericiler", Salı gecesi Bingazi'deki ABD Konsolosluğuna saldırmış, olayda Büyükelçi Stevens dahil dört elçilik çalışanı hayatını kaybetmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir