Euro
15.3203
0.32%
Dolar
13.5249
0.39%
Altın
799.49
0.74%
Borsa
191
-5.02%
Bitcoin
502.784
3.45%
1ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 1 C

  ABD gazetesi: Türk jeti Suriye hava sahasında vuruldu

  WSJ gazetesi, Akdeniz’de düşürülen Türk keşif uçağının vurulduğu sırada Suriye hava sahasında olduğunu iddia etti
  • 30.06.2012 - 11:23
  ABD gazetesi: Türk jeti Suriye hava sahasında vuruldu

  ABD gazetesi: Türk jeti Suriye hava sahasında vuruldu #1

  ABD'li istihbarat yetkilileri, 22 Haziran günü Akdeniz’de düşürülen Türk keşif uçağının vurulduğu sırada Suriye hava sahasında olduğunu öne sürdü. Bu iddia Türkiye'nin açıklamalarıyla çelişirken, Suriye'nin pozisyonunu destekliyor.

  'FÜZEYLE VURULDUĞUNA DAİR İŞARET YOK'

  Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir güvenlik yetkilisi, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, “Uçağın karadan havaya füzelerle vurulduğuna dair bir işaret görmedik” derken, kendilerine ulaşan bilginin kaynağını açıklamadı. Başta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olmak üzere Türk yetkililer, olay gününden bu yana yaptıkları açıklamalarda, uçağın uluslararası hava sahasında vurulduğunu ancak enkazının Suriye karasularına düştüğünü ifade etmişti. Türkiye’nin açıklamalarında ayrıca RF-4E keşif uçağının uçaksavar füzeleriyle vurulduğu belirtilmişti. Şam ise uçağın menzili 1.5 mil civarında olan uçaksavar bataryalarıyla vurulduğunu öne sürdü.

  TÜRKİYE ISRARLI

  ABD’li yetkililer Türkiye’nin savunduğu üzere karadan havaya füze kullanıldığına dair bir işaret bulunmadığını vurgularken, olayla ilgili birçok şeyin bilinmezliğini koruduğu yönünde uyarıda bulundu. Gazeteye konuşan bir Türk yetkili ise “Amerikalıların şüpheleri olduğunu bilmediklerini” belirterek, uçağın uluslararası hava sahasında düşürüldüğü yönündeki açıklamaları bir kez daha yineledi.


  Görüş Bildir