Petrol
84.87
2.43%
Euro
17.7064
-0.16%
Dolar
18.4495
-0.14%
Altın
965.07
0.22%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
354.606
-0.53%
22ºC
İstanbul
Yağmur 22 C

  ABD gemisi Nautilus: Türk jetini biz çıkarabiliriz

  Suriye'nin düşürdüğü Türk F-4 jetiyle ilgili ABD gemisinden teklif geldi..
  • 26.06.2012 - 10:24
  ABD gemisi Nautilus: Türk jetini biz çıkarabiliriz

  ABD gemisi Nautilus: Türk jetini biz çıkarabiliriz #1

  Suriye'nin düşürdüğü Türk uçağının yeri belirlenirken, bilimsel araştırma için Türkiye'de olan ABD gemisi Nautilus, 1300 metredeki enkazı çıkarmaya talip: İstenirse karakutuyu da enkazı da çıkarabiliriz.

  TSK EN FAZLA 650 METRE DERİNLİKTE ARAMA YAPABİLİYOR

  Radikal'den Serkan Ocak'ın haberine göre, Türk Silahlı Kuvvetleri ( TSK ), Suriye’nin düşürdüğü Türk jetini dört gündür dört helikopter ve beş askeri gemi/botla ararken resmi olmayan açıklamalara göre uçağın enkazı 100-1300 metre derinlikte. Ancak TSK ’nın bu derinliklerde arama kurtarma kabiliyetine sahip olup olmadığı sorusu henüz net bir yanıta kavuşmuş değil. Hava Kuvvetleri’nden emekli bir arama kurtarma uzmanı albaya göre TSK ’nın arama yapma kabiliyeti en fazla 650 metre derinlikte. Daha önce Titanic’i bulan robot donanımına sahip Amerika Deniz Araştırma Vakfı’na ait Nautilus gemisi ise Haydarpaşa ’da Türk jetinin bulunması konusunda her an göreve hazır bekliyor.

  HAYDARPAŞA'DA HAZIR BEKLİYOR

  Karadeniz’e açılacak Amerika Sualtı Araştırmaları Vakfı’na ait Nautilus gemisi, altı ay önce Türkiye ’ye geldi. Karadeniz ve Akdeniz ’de arama faaliyetlerinde bulunacak olan gemi son hazırlıklarını yaptı ve halen Haydarpaşa ’da Karadeniz’e açılmak üzere bekliyor. Gemide görev yapacak Sualtı Araştırmacısı Tufan Turanlı, Nautilus’un 7 bin metrelere kadar detaylı aramalarda bulunabildiğini belirterek, yetkililerden bir talep gelmesi konusunda her an hazır durumda olduklarını söyledi.

  İstendiği takdirde uçağın enkazını bulabileceklerini söyleyen Turanlı, şöyle devam etti: “Uçağın istenildiği takdirde karakutusu ya da tüm enkaz çıkarılabilir. Şu anda gemi Karadeniz’e açılmak için hazır bekliyor. Ancak yetkililerin bir talebi olması durumunda arama kurtarma çalışmalarına katılabiliriz. Nautilus, arkeolojik, jeolojik açıdan tüm teknik donanıma sahip. Aramada hazırlık ve başlangıç çalışmalarını yapabilir. Eğer uçağın karakutusu çıkarılabilecek bir durumdaysa, çıkarabiliriz. Yoksa uçağı halatlara bağlar, başka bir gemiyle su yüzeyine çıkarılmasını sağlayabiliriz.”


  Görüş Bildir