Dolar
7.6891
0.3497%
Euro
8.9964
0.1982%
Altın
1883.74
-0.8662%
Borsa
1103.28
0.6495%
G. Altın
466.012
-0.507%
Bitcoin
80683.69
-0.8028%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey'den açıklama

  "Türkiye ile Suriye'deki olaylara bakışımız benzer ve bu ve diğer bölgesel konularda birlikte çalışmakta mutabığız."
  • 18.09.2012 - 21:15
  ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey'den açıklama

  ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey den açıklama #1

  ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, Amerikan ve Türk liderlerin Suriye'deki olaylara bakışının benzer olduğunu ve bu ve diğer bölgesel konularda birlikte çalışmakta mutabık kaldığını söyledi.

  Dempsey, Türkiye'deki temaslarını tamamladıktan sonra ABD'ye dönerken uçakta açıklamalarda bulundu.

  Pentagon basın servisinin konuyla ilgili haberine göre, Dempsey, Amerikan ve Türk liderlerin Suriye'deki olaylara bakışının benzer olduğunu kaydetti ve bu ve diğer bölgesel konularda birlikte çalışmakta mutabık kaldıklarını dile getirdi.

  Türkiye'de Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşen Dempsey, görüşmelerinde, Türk lider ve yetkililerle bölgedeki ortak çıkarlara dair anlayışlarını paylaştıklarını ve sadece ABD veya Türkiye'ye özgü konularda değil, tüm bölgesel konularda işbirliğine yönelik taahhütlerini karşılıklı tekrarladıklarını bildirdi.

  Dempsey, Türk yetkililerin kendisine Suriye'deki çatışmaların uzamasına yönelik endişelerini aktardığını belirtti. Türk yetkililerin, Suriye'deki kriz uzadıkça, mezhepsel ayrılıkların da bir o kadar büyüyeceğini ifade ettiklerini ifade eden Dempsey, Türk yetkililerin Suriyeli mültecilere yönelik insani yardımlar konusunu da gündeme getirdiğini söyledi.

  Dempsey, ''Türkler, ülkenin güney bölgesine gelen Suriyelilere yardım etme konusundaki başarılarından onur duyuyorlar. Ama aynı zamanda, devam eden Suriyeli sığınmacı akınına yönelik de endişeleri var ve bu noktada kendilerine yardım edilmesi için uluslararası topluma çağrıda bulunuyorlar'' dedi.

  Haberde, Türk liderlerin, Suriyeli sığınmacılar için ABD'den herhangi bir askeri yardım talep etmediği belirtildi. Dempsey, ABD'nin de durumu izlemeye devam edeceği ve insani konularda ortaya çıkabilecek beklenmedik bazı gelişmelere yönelik tüm seviyelerde istişare içinde olmaya devam edeceği yönünde Türkiye'ye taahhütte bulunduğunu kaydetti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir