Euro
15.5365
2.1%
Dolar
13.699
1.55%
Altın
784.68
1.33%
Borsa
2.005
1.19%
Bitcoin
707.542
-1.66%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  ABD: PKK ile PYD arasında açık ve net bir fark var

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, PKK ile PYD arasında bir bağ görmediklerini söyledi.
  • 11.02.2016 - 08:38
  ABD: PKK ile PYD arasında açık ve net bir fark var

  ABD: PKK ile PYD arasında açık ve net bir fark var #1

  Türkiye'nin terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG nedeniyle ABD'ye gösterdiği tepki sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün, "PYD de YPG de bal gibi terör örgütüdür. PKK nasıl terör örgütü ise onlar da terör örgütüdür. Ey Amerika! Siz bizimle beraber misiniz yoksa bu terör örgütü PYD ve YPG ile mi berabersiniz. Biz hepsini tanıyoruz. Ama siz tanıyamadığınız için bölge kan gölüne döndü. Bu nasıl ortaklık anlamak mümkün değil" sözlerine, ABD'den "PKK ile YPG arasında açık ve net bir fark var. PKK terör örgütü ama, YPG ile ilgili Türkiye ile aynı görüşte değiliz. YPG bize göre terör örgütü değil" demişti.

  "PKK BİZE GÖRE TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR"

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, ABD'nin YPG'yi terör örgütü olarak görmediği konusundaki açıklamaları tekrarladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine ilişkin değerlendirmeleri sorulan Toner, "PKK bize göre bir terör örgütüdür. Ancak PKK ile YPG arasında açık fark var. YPG konusunda Türkiye ile aynı görüşte değiliz. Suriye'nin kan gölüne dönmesinin sorumlusu ve nedeni Esad rejimi ve İŞİD'dir" diye konuştu.

  "PKK İLE YPG ARASINDA BAĞ FÖRMÜYORUZ"

  YPG'nin İŞİD'e karşı sahada başarılı bir mücadele verdiğini savunan Toner, "Türkiye, PKK ile YPG arasında bir bağ görüyor. PKK'nın terör örgütü olduğu konusunda biz çok açık olduk. Ancak biz PKK ile YPG arasında bir bağ görmüyoruz" dedi. ABD ile Türkiye'nin iki dost ve müttefik ülkeler olduğunu, bunu kimsenin sorgulamaması gerektiğini söyleyen Toner, Türkiye'nin kaygılarını anladıklarını ve bu konudaki görüşmelerin sürdürüleceğini belirtti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir