Euro
15.1658
-0.69%
Dolar
13.4215
-0.37%
Altın
792.11
-0.19%
Borsa
1933
-3.91%
Bitcoin
465.002
-4.50%
3ºC
İstanbul
Çok bulutlu 3 C

  ABD sınırdaki hareketliliği yorumladı

  Panetta: Askeri hareketliliğe aşırı anlam yüklemiyorum.
  • 30.06.2012 - 02:04
  ABD sınırdaki hareketliliği yorumladı

  ABD sınırdaki hareketliliği yorumladı #1

  ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, ABD Savunma Bakanlığı'nda (Pentagon) düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin, ''Türk ordusunun, askeri uçağın düşürülmesine yanıt olarak Suriye sınırına askeri birlik sevkiyatı yaptığını anlıyoruz. Türkiye'ye mesajınız nedir? Gerilimin tırmanacağına dair bir kaygınız var mı?'' şeklindeki sorusunu yanıtladı.

  AŞIRI BİR ANLAM YÜKLEMEZDİM

  Suriye'deki gelişmeler hakkında kaygılarının sürdüğünü ifade eden Panetta, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, bir sonraki atılacak adımları belirlemek üzere müttefiklerle temas halinde olduğuna dikkati çekti.

  Panetta, Türkiye'nin ABD'nin bölgedeki müttefiklerinden biri olduğuna işaret ederek, ''Suriye'deki durumu en iyi ne şekilde ele alacağımız hususunda Türklerle yakın temasımızı sürdürüyoruz'' diye konuştu.

  ''Bildiğim kadarıyla, sınır boyunca asker bulunduruyorlar'' ifadesini kullanan Panetta, ''Ben, basında bahsedilen (askeri) hareketliliklere aşırı anlam yüklemezdim'' dedi.

  ÖZEL-DEMPSEY GÖRÜŞMESİ

  ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey de, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile bir görüşme yaptığını, Orgeneral Özel'in olaya çok ölçülü yaklaşım gösterdiğini, iki genelkurmay başkanı olarak temasta kalmayı sürdürdüklerini kaydetti.

  ''Eğer herhangi bir ülke, kendisine yönelik düşmanca bir eylem sonucunda iki pilotunu kaybederse, bu tabi ki gerilimin tırmanması riskini artırır'' diyen Orgeneral Dempsey, ''Ancak Bakan Panetta'nın dediği gibi, Türk kara birliklerinin iç hareketliliğini herhangi bir şekilde provokatif olarak değerlendirmezdim. Ancak bunu Türklere sormanız lazım. Ben sordum, provokatif olma çabası içerisinde değiller'' diye konuştu.


  Görüş Bildir