Euro
15.1865
-0.75%
Dolar
13.4525
-0.40%
Altın
798.8840
-0.20%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
501.592
6.06%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C
  ABD Türkiye için İsrail’le anlaşmasını değiştiriyor

  ABD Türkiye için İsrail’le anlaşmasını değiştiriyor

  Amerika'nın Türkiye'nin isteği doğrultusunda Yahudi lobisi ve İsrail'i kızdıracak bir talepte bulunduğu iddia edildi
  • 29.06.2012 - 18:19

  ABD Türkiye için İsrail’le anlaşmasını değiştiriyor #1

  İstihbarat Ofisi, İsrail ile ortaklık anlaşmasından ‘uydu bilgileri paylaşılır’ cümlesini çıkarmak istiyor ABD’nin tüm istihbarat birimlerinin başı konumundaki Ulusal İstihbarat Direktörlüğü Ofisi’nin (ODNI) Senato’dan, İsrail ile ABD arasındaki güvenlik anlaşmasından “uydu istihbaratında işbirliği” ifadesinin kaldırılmasını istediği basına sızdı. Yahudi lobisi, bu ifadenin NATO füze kalkanı kapsamında Malatya’ya yerleştirilen radarın topladığı bilgilerin İsrail ile paylaşılmasını engellemek için kaldırıldığını söyleyerek tepki gösterdi.

  'UYDU İSTİHBARATI DAHİL' MADDESİ DEĞİŞİYOR

  Mayıs ayında imzalanan ‘ABD-İsrail Geliştirilmiş Güvenlik İşbirliği Anlaşması’nda “Uydu istihbaratı da dahil, halihazırda yakın olan istihbarat işbirliğinin geliştirilmesi” maddesi yer alıyordu. ODNI, “uydu istihbaratı da dahil” ifadesinin kaldırılmasını istedi. ABD’deki Yahudi lobisi, Ankara’nın radarın Malatya’ya yerleştirilmesi için toplanan verilerin İsrail ile paylaşılmaması şartını koyduğunu hatırlatarak değişiklik talebinin Türkiye için yapıldığını savundu.

  TÜRKİYE'NİN İSTEKLERİ DOĞÜRULTUSUNDA YAPILIYOR İDDİASI

  Jewish Policy Center direktörü Shoshana Bryen “Bu, Obama hükümetinin İsrail’in bölge ilişkilerinde ortağı olmasını istemediğini açıkça göstermesinin son örneği oldu. Bunların çoğu Türkiye’nin isteklerine göre yapılıyor” dedi.


  Görüş Bildir