Petrol
110.49
-0.26%
Euro
17.281
1.44%
Dolar
16.0847
1.00%
Altın
966
1.81%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
477.368
-1.06%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  ABD'den Başbuğ yorumu

  ABD'den Başbuğ'un tutuklanmasına ilişkin Türkiye'ye çağrı...
  • 06.01.2012 - 23:23
  ABD'den Başbuğ yorumu

  ABD den Başbuğ yorumu #1

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklanmasıyla ilgili gelişmeleri izlediklerini belirterek, Türk hükümetine, bu süreçteki davalarla ilgili inceleme ve adli kovuşturmaların şeffaf biçimde ilerlemesi ve tüm sanıkların uluslararası standartlara uygun olarak adil bir sürece tabi tutulması çağrısında bulunduklarını söyledi.

  GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ

  Nuland, günlük basın brifinginde konuyla ilgili bir soru üzerine, "Bu konuyla ilgili gelişmeleri de tabii ki takip ediyoruz. Devam etmekte olan 'Ergenekon' davasındaki epey yüksek profilli bir dava. Türk hükümetine, bu davalarla ilgili inceleme ve adli kovuşturmaların şeffaf biçimde ilerlemesi ve tüm sanıkların uluslararası standartlara uygun olarak adil bir sürece tabi tutulmasının sağlanması çağrısında bulunduk.

  Bu tabii ki, Genelkurmay eski Başkanı (emekli Orgeneral İlker Başbuğ) için de geçerli olmalı" diye konuştu.

  TÜRKİYE'YE ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ

  "Türk hükümetine ne zaman çağrıda bulundunuz? Bugün mü?" yönündeki bir soru üzerine Nuland, "Bu davaların ilk başlangıcından beri bu çağrılarımızı yapmaktayız. Spesifik bir detayım yok ama büyükelçiğin (ABD'nin Ankara Büyükelçiliği) bu tür girişimleri son günlerde Türk hükümeti nezdinde yaptığına eminim" dedi.

  Nuland, "Aldığınız yanıtlara ilişkin bir yorum yapabilir misiniz?" sorusunu ise, "Türk hükümetinin, bu konuyu yakından takip ettiğimizi ve Türk anayasasına, uluslararası standartlara uyulduğunu görmek istediğimizi bildiğini düşünüyorum" diye yanıtladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir