Petrol
77.27
-2.62%
Euro
19.5827
0.36%
Dolar
18.6365
0.01%
Altın
1.07
0.89%
Borsa
4827
-3.46%
Bitcoin
318.547
-0.85%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C

  AB'den sığınmacı anlaşmasıyla ilgili açıklama

  AB Baş Sözcüsü Margaritis Schinas, Türkiye-AB sığınmacı mutabakatıyla ilgili "Biz bu sığınmacı anlaşmasına bağlıyız" dedi.
  • AA
  • 25.11.2016 - 18:42
  AB'den sığınmacı anlaşmasıyla ilgili açıklama

  AB den sığınmacı anlaşmasıyla ilgili açıklama #1

  AB Komisyonu Baş Sözcüsü Margaritis Schinas, AB Komisyonunda düzenlenen günlük basın toplantısında Türkiye-AB sığınmacı mutabakatı hakkında açıklama yaptı.

  "MUTABAKATA BAĞLIYIZ"

  Mutabakatın, karşılıklı güvenen ve taahhütlerin yerine getirilmesine bağlı olduğuna dikkati çeken Schinas, hem AB'nin hem de Türkiye'nin taahhütlerini yerine getirdiğini söyledi.

  Baş sözcü, AB'nin Türkiye'ye sığınmacı mutabakatına bağlı olduğunu ve başarılı olması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını ifade etti.

  "AP, AB'NİN EN DEMOKRATİK KURUMU"

  Schinas Avrupa Parlamentosunun (AP), Türkiye'nin AB ile sürdürdüğü müzakerelerin geçici süreliğine dondurulmasını tavsiye eden ve hukuki bağlayıcılığı olmayan tasarıyı kabul etmesi hakkında, "AB Komisyonunun pozisyonunu AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini açıkladı. AP, AB'nin en demokratik kurumu." değerlendirmesinde bulundu.

  Vize serbestisi için Türkiye'nin yerine getirilmesi gereken 7 kriter bulunduğunu anlatan Schinas, Türkiye'nin terörle mücadele kanunuyla ilgili kriterde anlaşmazlık olduğunu, bununla ilgili bir çözüm bulmaya kendilerini adadıklarını söyledi.


  Görüş Bildir