Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
514.722
1.22%
3ºC
İstanbul
Hafif yağmur 3 C
  ABD'li Temsilci: Türkiye IŞİD'i vurmuyor algısı yanlış

  ABD'li Temsilci: Türkiye IŞİD'i vurmuyor algısı yanlış

  ABD Başkanlık Koalisyon Temsilciliği'nden McGurk, Türkiye'nin teknik çalışmaların ardından IŞİD'i aktif olarak vuracağını söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 15.08.2015 - 05:43

  abd

  IŞiD'e karşı küresel koalisyonda ABD Başkanlık Temsilcisi'nin Yardımcısı olan Brett McGurk, Hürriyet'ten Verda Özer'e konuştu.

  Brett McGurk, netleştirmek istediği bir nokta olduğunu, Türkiye'nin IŞİD'e karşı çok az sayıda fakat PKK'ya karşı çok sayıda operasyon yaptığı algısı olduğunu ifade etti.

  McGurk, "İşin aslı şu ki" diyerek şunları söyledi:

  "BAZI DÜZENLEMELER YAPILMASI GEREKİYOR"

  "Türk hükümeti IŞİD'e karşı operasyonlara başlama konusunda çok istekli. Şu anda bizimle birlikte operasyon yapıyor olacaklardı ancak bunun için önce askerlerimizin aralarında bazı düzenlemeler yapmaları gerekiyor.

  "HAVA GÖREV EMRİ' KARIŞIK BİR KONU"

  Profesyonel askerlerimizden oluşan bir ekip şu anda Türkiye'de, Türk ordusuyla bu düzenlemeleri yapmak üzere çalışıyorlar.Vurgulamak istediğim son nokta bu:

  Türkiye'nin şu anda IŞİD'e karşı operasyon yapmamasının tek sebebi, bu düzenlemelerin son aşamasında olmamız. Buna "hava görev emri" deniliyor. Çok karışık bir konu. Ve bu düzenlemeleri şu anda askerlerimiz sonlandırıyor.

  O nedenle Türkiye'nin PKK'yı vurması ve IŞİD'i vurmaması, yaptığımız mutabakattan çok Türkiye'nin IŞİD'i vurması için gerekli olan düzenlemeleri yapmamızla ilgili"


  Görüş Bildir