Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.198
0.03%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C
  ABD'nin PYD'ye mühimmat dağıttığı görüntü

  ABD'nin PYD'ye mühimmat dağıttığı görüntü

  ABD'nin, PKK/PYD'ye silah yardımı yaptığı ana ilişkin görüntüler ortaya çıktı.
  • Ajanslar
  • 08.11.2016 - 08:24

  PYD ile Rakka operasyonunu başlattığını duyuran ABD’nin, örgüte helikopterlerle silah sevkiyatına başladığı iddia edildi. ABD’ye ait uçaklar 12-14.5 milimetrelik uçaksavarlar, el bombaları ve çok sayıda mühimmatı örgüt mevzilerine indirdi.

  ABD nin PYD ye mühimmat dağıttığı görüntü #1

  DUNFORD ANKARA'YA GELDİ

  PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) DEAŞ’ın kalesi konumundaki Suriye’nin Rakka kentine operasyon başlatmasından kısa süre sonra ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford Ankara’ya sürpriz bir ziyarette bulunmuştu.

  ABD'nin PYD'ye mühimmat dağıttığı görüntü VİDEO

  ABD'NİN PYD'YE AĞIR SİLAH VERMESİ

  Dunford’un, Genelkurmay Karargâhı’nda Orgeneral Hulusi Akar ile yaptığı görüşmede Türkiye’nin kaygıları da gündeme geldi. Akar, operasyon öncesi ABD’nin PYD’ye yeni ağır silahlar vermesinden Türkiye’nin duyduğu endişeyi aktardı.

  "SİLAHLARI PKK ALIYOR"

  Akar, verilen silahların daha sonra PKK’nın eline geçtiğini ve örgütün bu silahlarla terör eylemleri gerçekleştirdiğini örnekleriyle ABD’li muhatabına iletti.

  MASADA FARKLI KONUŞTU

  Türkiye’nin hassasiyetlerini bildiklerini belirten Orgeneral Dunford, operasyonun kademe kademe ilerleyeceğini söyledi. Dunford, kent merkezine de SDG’deki Sünni ağırlıklı Arap güçlerin girmesinin planlandığını bildirdi.

  YPG'ye yardım yapan ABD uçakları görüntülendi VİDEO

  ABD’Lİ İRTİBAT SUBAYI

  ABD’li orgeneral, kent merkezine girecek Sünni Arapların daha etkin güç oluşturması için Türkiye ile birlikte çalışabilecekleri mesajını da verdi. Kent merkezinin alınışında Türkiye’de bazı hava üslerinin de hava harekâtı yapacak ABD uçakları için devreye girebileceği belirtiliyor.

  Öte yandan görüşmede, Rakka operasyonuyla ilgili Türkiye’yi düzenli bilgilendirmek ve endişelerini ortadan kaldırmak için Genelkurmay Karargâhı’nda ABD’li bir irtibat subayının görevlendirilmesi de kararlaştırıldı. Akar’ın Dunford’la görüştükten sonra dün kuvvet komutanlarıyla Şanlıurfa’ya gitmesi dikkat çekti.

  AMERİKALI ASKERLER SAHADA

  Suriye’de şu anda Kürt-Arap güçlerine 300 civarında ABD özel kuvvet askeri yardım ediyor. 200 bin kişinin yaşadığı sanılan Rakka’da DEAŞ’ın 5 bin civarında silahlı üyesinin bulunduğu tahmin ediliyor.


  Görüş Bildir