Abdullah Gül foto muhabirlere isyan etti

Abdullah Gül foto muhabirlere isyan etti

Davetlilerin salonu hınca hınç doldurduğu şuranın açılışına medya mensupları da yoğun ilgi gösterdi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın da katıldığı şuranın açılışında yerine oturan Cumhurbaşkanı Gül'ün fotoğrafını çekmek için 50'yi aşkın foto muhabiri deklanşöre aynı anda bastı.

Bir anda ışık altında kalan Cumhurbaşkanı Gül, medya mensuplarına gülümseyerek, "Bu kadar flaşa yüz dayanmaz" dedi.

SALON DIŞINDA PROTESTO

Bu arada 11. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurasını protesto eden "Kuzey Ormanları Savunması" isimli grup Harbiye'deki İstanbul Radyosu önünde toplandı.

3. Köprü yapımı sırasında kesilen ağaçların fotoğraflarının bulunduğu dövizleri yere bırakan grup "Mega Proje Mega Rant: Sermayeye İnat Yaşasın Hayat" yazılı pankartı açtı.

Eylemciler adına sözcü Prof. Dr. Zerrin Bayraktar basın açıklaması yaptı.

"KUZEY ORMANLARI TARİHİNİN EN BÜYÜK TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYA"

"Bu ormanların yok edildiği bir İstanbul, artık İstanbul değildir" diyen Bayraktar konuşmasını şöyle sürdürdü: "Rant olmadan kalkınma olmaz" diyen bir çevre bakanının; 'Kestiğimiz ağaçları başka yere dikeceğiz' diyen bir orman bakanının; 'Alevi katliamı bir efsanedir, köprüye 5 milyar para ödeyeceğiz, bize 1 buçuk yılda geri dönecek' diyen bir ulaştırma bakanının ve 'Milyonlarca ağaç diktik, yeşile hayranım, hastasıyım' diyen bir başbakanın yönettiği ülkemizde, Kuzey Ormanları tarihinin en büyük tehdidiyle karşı karşıyadır. Bu yüzden diyoruz ki Gezi daha başlangıçtı, mücadele Kuzey Ormanları'nda devam ediyor. Hepinizi mücadelemizin geleceğini tartışmak için, 7-8 Eylül tarihlerinde Riva'da düzenlediğimiz Kuzey Ormanları savunma kampına davet ediyoruz."

"Bu daha başlangıç mücadele devam", "Her yer Gezi her yer direniş", "3. Köprü cinayet demektir" sloganları atan grup olaysız dağıldı.