Petrol
79.62
-0.13%
Euro
19.519
0.03%
Dolar
18.6303
-0.02%
Altın
1.062
0.10%
Borsa
5000
-0.85%
Bitcoin
322.349
-0.16%
8ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 8 C
  Abdullah Gül'den Irak ve Suriye yorumu

  Abdullah Gül'den Irak ve Suriye yorumu

  11. Cumhurbaşkanı Gül, Irak ve Suriye'de yaşanan acımasızlıkların bugünkü tabloyu ortaya çıkardığını söyledi.
  • DHA
  • 29.09.2017 - 15:51

  11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İzmir'de Valilik ziyaretinin ardından Hisarönü Camii'nde cuma namazı kıldı.

  Namaz sonrasında vatandaşları selamlayan Gül, ardından Kemeraltı Çarşısı'nda kahve içti.

  DEVLET GEREKENİ YAPIYOR

  Tarihi kahvecide gündeme dair açıklamalarda bulunan Abdullah Gül, Irak'taki gelişmelerle ilgili olarak, "Bunlar çok önemli gelişmeler, bütün  devlet erkanı bunu çok yakın takip ediyor, gerekeni yapıyor.

  IRAK VE SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

  Nihayetinde bunlar Türkiye'nin ulusal meseleleri olduğu için bunlara öyle bir bakış gerekir. Hiçbirimiz bu coğrafyada herhangi bir ülkenin toprak bütünlüğünün tehlikeye girmesini istemeyiz. Dolayısıyla özellikle Irak, Suriye söz konusu olduğunda toprak bütünlükleri, siyasi birlikleri hep devam etmeli.

  Devam etmesi için de o ülkenin bu şartları oluşturmaları, temelinde insan hakları, hukuku eşitliği kendi aralarında hep sağlamaları gerekir.

  Abdullah Gül den Irak ve Suriye yorumu #1

  HATALAR BÖLÜNMEYE GİDİYOR

  Buralarda yapılan hatalar, tabi neticede hep bölünmelere kadar gidiyor.

  Dolayısıyla Irak'ın bu hale gelmesi yeni bir şey değil. 80- 90'lı yıllarda başlayan süreçler. Halep'te Kürtlere karşı kullanılan kimyasal silahlar, 32-36 paralellerin uygulamaya girmesi, adım adım bunlar hep oluştu.

  Onun için hep dikkatli olmak gerekiyor, onun için önce herkes kendi vatandaşlarının farklılıkları ne olursa olsun, kendilerine iyi bağlaması lazım. Herkesin aidiyetini ülkesine sağlamlaştırması lazım, bunlar yapılmazsa uzun vadede ayrışmalar ortaya çıkıyor." dedi.

  Abdullah Gül'den Irak ve Suriye yorumu VİDEO

  Abdullah Gül den Irak ve Suriye yorumu #2

  SADDAM'IN ACIMASIZLIĞI OLMASAYDI...

  Irak'ın toprak bütünlüğünün desteklenmesi gerektiğini de ifade eden Abdullah Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir taraftan Irak'ın toprak bütünlüğünün siyasi birliğini hep desteklememiz lazım ki biz bunu güçlü bir şekilde destekledik. Bir taraftan halk olarak, basın olarak siyasiler olarak, demeçlerimizde söylemler öyle olmalı ki herhangi bir şekilde kendi vatandaşlarımızın bazılarının da asla onların kalbini de buruk hale getirmemek gerekir. Ne söylediğimi anladınız manşetlere baktığımda sanki bizim Kürt nüfusumuz yokmuş gibi sorumsuz manşetler de görüyorum. Onda da çok dikkat etmek gerekir bu coğrafyada herkes kendi ülkesinde huzur içinde, barış içinde yaşamalı. Bunu sağlamak da o ülkeyi idare edenlerin görevleri onun için de vaktiyle Saddam'ın acımasızlığı olmasaydı, Irak da bu duruma gelmezdi. Suriye'nin acımasızlığı olmasaydı Suriye o hale düşmezdi. Bütün bunlardan alınacak dersler var."

  Abdullah Gül den Irak ve Suriye yorumu #3

  Abdullah Gül den Irak ve Suriye yorumu #4

  Abdullah Gül den Irak ve Suriye yorumu #5

  Abdullah Gül den Irak ve Suriye yorumu #6

  Abdullah Gül den Irak ve Suriye yorumu #7

  Abdullah Gül den Irak ve Suriye yorumu #8

  Abdullah Gül den Irak ve Suriye yorumu #9


  Görüş Bildir