Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.564
-0.08%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Abdullah Gül'ün veda MGK'sı

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Milli Güvenlik Kurulu toplantısına son kez başkanlık etti.
  • 13.08.2014 - 15:43
  Abdullah Gül'ün veda MGK'sı

  Abdullah Gül ün veda MGK sı #1

  Milli Güvenlik Kurulu'nun Çankaya Köşkü'ndeki ağustos ayı olağan toplantısı yapıldı.

  ABDULLAH GÜL'ÜN SON BAŞKANLIĞI

  Abdullah Gül, toplantıya son kez başkanlık etti. 10 Ağustos seçiminde Türkiye Cumhuriyeti'nin 12'nci cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan da toplantıda son kez başbakan sıfatıyla yer aldı.

  30 AĞUSTOS'TA GÖREVİNİ TESLİM EDECEK

  Görevini, 30 Ağustos'ta, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay'a devredecek. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük de MGK'ya son kez katılmış oldu.

  MGK BİLDİRİSİ AÇIKLANDI

  Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı olarak son kez başkanlık ettiği toplantıya 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan da son kez başbakan olarak katıldı. Yaklaşık iki saat süren toplantıdan sonra yapılan açıklamada, halkın güvenliğini ilgilendiren hususlar ayrıntılı olarak görüşüldüğü belirtilerek, "Alınmasına ihtiyaç duyulan ilave tedbirler gözden geçirilmiştir, devam eden çözüm sürecinin sahadaki yansımaları da değerlendirilmiştir. Ayrıca,. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin huzur ve güven içerisinde gerçekleşmiş olmasından duyulan memnuniyet dile getirilmiştir" denildi.

  IRAK’TA DEVAM EDEN ÇATIŞMALAR

  Irak’ta devam eden ve son günlerde yoğunlaşan çatışmaların Türkiye ve bölgedeki yansımalarının müzakere edildiği belirtilerek, "Barış ortamının tesisi için Irak halkına ve yeni hükümet kurma çalışmalarına desteğimizin devam edeceği ifade edilmiştir. Bu ülkede tutulmakta olan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ile Türkmen soydaşlarımızın durumları değerlendirilmiştir" ifadelerine yer verildi. Toplantıda, Suriye’de devam eden çatışma ortamının Irak’taki olaylarla bağlantılı olarak bölgedeki güvenlik ve istikrarını yönelik etkilerinin ele alındığı kaydedildi.

  İSRAİL’İN GAZZE OPERASYONLARI

  İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonlarının görüşüldüğü bildirilerek, "Meydana gelen ağır can kayıplarından duyulan üzüntü dile getirilmiştir. Bölgede sürdürülebilir bir ateşkesin, Gazze için uygulanan kısıtlamaların tamamen kaldırılmasıyla mümkün olabileceği belirtilmiştir. Ayrıca, Gazze’ye yönelik insani yardımlarımızın artırılarak devam edeceği vurgulanmıştır" denildi.

  GÜL’DEN VEDA

  Açıklamada, şunlar kaydedildi; "Son olarak, Sayın Cumhurbaşkanı bugün son defa başkanlık yaptığı Mili Güvenlik Kurulu’nun anayasa ve kanunla verilen göreve uygun olarak devletimizin güvenliğine yaptığı katkıları takdirle karşıladığı belirtmiş ve kurul üyelerine veda etmiştir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir