Petrol
111.49
2.19%
Euro
17.5206
-1.72%
Dolar
16.5386
-2.05%
Altın
969.58
-2.27%
Borsa
2529
-0.97%
Bitcoin
349.912
-3.30%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C
  Abdullah Öcalan Misak-ı Milli dedi

  Abdullah Öcalan Misak-ı Milli dedi

  Abdullah Öcalan'ın mesajındaki 3 önemli vurgu.
  • 21.03.2013 - 14:01

  Abdullah Öcalan Misak-ı Milli dedi #1

  Diyarbakır bugün tarihi günlerden birine tanıklık etti. Diyarbakır'daki Nevruz kutlamasında Öcalan'ın 5 sayfalık mektubunu BDP'li Pervin Buldan Kürtçe, BDP'li Sırrı Süreyya Önder ise Türkçe okudu. Mektubun en önemli mesajı kuşkusuz Öcalan'ın, ''PKK'ya silahları bırakın, sınır dışına çıkın. Artık silahlar sussun fikirler konuşsun noktasına geldik.'' çağrısıydı.

  Ancak Öcalan'ın mesajında dikkat çeken önemli ayrıntılar da vardı. Çanakkale Savaşları'ndan bahseden Öcalanİ Misak-ı Milli dedi; 3 peygamberi örnek verdi.

  Diyarbakır'da tarihi Nevruz kutlaması

  Öcalan PKK'ya silah bırak çağrısı yaptı

  Abdullah Öcalan Misak-ı Milli dedi #2

   

  İşte Öcalan'ın mektubundaki o ayrıntılar

  İSLAM VE 3 PEYGAMBER VURGUSU

  Türk halkına seslenen Öcalan: ''Saygı değer Türkiye halkı; Bugün kadim Anadolu'yu Türkiye olarak yaşayan Türk halkı bilmeli ki Kürtlerle bin yıla yakın İslam bayrağı altındaki ortak yaşamları kardeşlik ve dayanışma hukukuna dayanmaktadır.'' dedi.

  Bu Nevruz hepimize yeni bir müjdedir. Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed'in mesajlarındaki hakikatler, bugün yeni müjdelerle hayata geçiyor, insanoğlu kaybettiklerini geri kazanmaya çalışıyor.

  ''ÇANAKKALE'DE BİRLİKTE ŞEHİT DÜŞTÜK''

  Zaman ihtilafın, çatışmanın, birbirlerini horlamanın değil, ittifakın, birlikteliğin, kucaklaşma ve helalleşmenin zamanıdır.

  Çanakkale'de omuz omuza şehit düşen Türkler ve Kürtler; Kurtuluş Savaşı'nı birlikte yapmışlar, 1920 meclisini birlikte açmışlardır.

  Ortak geçmişimizin önümüze koyduğu gerçek; ortak geleceğimizi de birlikte kurmamız gerektiğidir.

  ÖCALAN ''MİSAK-I MİLLİ'' DEDİ

  TBMM'nin kuruluşundaki ruh, bugün de yeni dönemi aydınlatmaktadır. Bu modele yine Anadolu ve Mezopotamya coğrafyasının, ondaki kültür ve zamanın öncülük etmesi, onu inşa etmesi kaçınılmazdır.

  Tıpkı yakın tarihte Misak-i Milli çerçevesinde Türklerin ve Kürtlerin öncülüğünde gerçekleşen Milli Kurtuluş Savaşı'nın daha güncel, karmaşık ve derinleşmiş bir türevini yaşıyoruz.

  Misak-i Milli'ye aykırı olarak parçalanmış ve bugün Suriye ve Irak Arap Cumhuriyeti'nde ağır sorunlar ve çatışmalar içinde yaşamaya mahkum edilen Kürtleri, Türkmenleri, Asurileri ve Arapları birleşik bir "Milli Dayanışma ve Barış Konferansı" temelinde kendi gerçeklerini tartışmaya, bilinçlenmeye ve kararlaşmaya çağırıyorum.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir