Petrol
94.18
-4.04%
Euro
18.3324
-0.37%
Dolar
17.9658
0.19%
Altın
1.027
-1.11%
Borsa
2869
0.17%
Bitcoin
436.925
-1.43%
24ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 24 C

  Açılım tartışması

  Hasip Kaplan: Açılımı BDP değil, zorbalığınız bitirdi!
  • 17.01.2012 - 07:27
  Açılım tartışması

  Açılım tartışması #1

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Star gazetesinde yayınlanan röportajında bölgedeki vatandaşların KCK baskısından kurtulduğu için daha özgür olduğunu belirtti ve operasyonların vesayeti bitireceğini söyledi.

  "Kurumlarımız görüşmeleri yaptı" (MİT PKK görüşmesi) diyerek süreci 12 Haziran'a kadar yürüttüklerini belirten Atalay "Ama ne oldu? Yeni Anayasa için Meclis platformu oluşmadan terör başladı" ifadesini kullandı; demokratik açılımkapsamında yaşanan Habur olayından önce Ahmet Türk ve Sırrı Sakık'ı çağırarak uyardığını söyledi.

  HASİP KAPLAN'DAN YANIT GELDİ

  Atalay'ın açıklamalarına dün BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan yanıt verdi. Kaplan, "El insaf! Kelepçe zindan, baskı diktaların yolunu açar. Açılımın bitme nedeni BDP'nin seçim başarısıdır. Siz devlet/hükümet polis devleti vesayetisiniz. Açılıma DTP/BDP değil, şiddetiniz, zorbalığınız, operasyonlarınız, sopa politikalarınız son verdi" diye konuştu.

  'OTURUP KONUŞTUK'

  Habur olayından önce Atalay'ın görüştüğünü açıkladığı Sırrı Sakık ise bir uyarı almadıklarını belirterek şöyle dedi: "Evet bizi çağırdılar ve oturup konuştuk. Kandil'den ve Mahmur'dan gelecekler olduğunu söylediler. Kimin nereden geleceğini bile bilmiyorduk biz. Bunlar oturup her şeyi kararlaştırmışlardı zaten. İlk defa o kapıdan cesetler değil canlı insanlar geliyordu ve binlerce kişi de bunu kutladı. AK Partililer ve hatta köy korucuları bile gelmişti oraya. Diyarbakır'da da 1 milyon insan toplanmıştı. Bu insanları biz toplamadık ki bundan dolayı bizi suçlasın."

  Sakık, Atalay'ın "Anayasa için Meclis platformu oluşmadan terör başladı" değerlendirmesine ise "12 Haziran'a gelene kadar PKK'nın tek taraflı ateşkesine karşılık 60-70 gerilla öldürüldü. Biz o dönem bunlara feryat ediyorduk. Silahların sustuğu bir dönemde insanların üzerine bu kadar giderseniz olacağı buydu" diye karşılık verdi. (Gazete Habertürk)


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir