Petrol
94.6
-1.78%
Euro
18.5255
1.36%
Dolar
17.8876
-0.06%
Altın
1.036
0.28%
Borsa
2826
0.00%
Bitcoin
429.908
2.89%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C
  Adalet Bakanı'ndan zaman aşımı yorumu

  Adalet Bakanı'ndan zaman aşımı yorumu

  Adalet Bakanı Ergin'in, Sivas katliamı davasının zaman aşımıyla düşecek olmasına yorumu: Yürütme her şeyi yaptı
  • 13.03.2012 - 12:38

  Adalet Bakanı ndan zaman aşımı yorumu #1

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Sivas katliamı davasının 13 Mart'ta zaman aşımıyla düşecek olmasına ilişkin, zaman aşımının 5 kişi açısından dile getirildiğini belirterek, "Sanki bu dava sanıklarının tamamı zaman aşımından kurtuluyormuş gibi bir algı da oluşuyor. Bununla ilgili yürütme organının yapabileceği gayretlerin hepsi yapılmış durumda" değerlendirmesini yaptı.

  Ergin, Hâkimevi'nde gazetecilerle bir araya gelerek, soruları yanıtladı. Pozantı Cezaevi'ndeki iddialarla ilgili konuşan Ergin, "Bir şey yapıldı, yapılmadı tartışmaları, bilen bilmeyen konuşuyor. Bir de gidip birkaç saatliğine orada dolaşıp gelince raporlar yayımlanıyor, zannedersiniz bilimsel raporlar gibi takdim ediliyor" dedi. Ergin, Adana, Mersin, Tarsus, Osmaniye bölgesinde çocukların bu cezaevine konulduğunu söyledi.

  SİVAS'TA ZAMAN AŞIMI

  Adalet Bakanı Ergin, Sivas katliamı sanıkları yönünden 13 Mart'ta zaman aşımından düşeceğinin hatırlatılması üzerine, toplam 111 sanık hakkında kamu davası açıldığını, 5 kişi için zaman aşımı iddialarının dile getirildiğini söyledi. Ergin, "111 sanıklı bir davada bu 5 kişi hariç tamamıyla ilgili hükümler kurulmuş durumda. Değişik mahkûmiyetler alanlar var. Bir kişi bile olsa bu hassasiyetin, duyarlılığın gösterilmesi doğru bir şey ama takdim biçimi itibarıyla sanki bu dava sanıklarının tamamı zamanaşımından kurtuluyormuş gibi bir algı da oluşuyor şu anda. 111 sanıktan 5'i hakkında zamanaşımı iddiası var. Bununla ilgili yürütme organının yapabileceği gayretlerin hepsi yapılmış durumda" diye konuştu.

  FİRARİ VAHİT KAYNAR'LA İLGİLİ BEYANLAR GERÇEK DEĞİL

  Davanın firari sanığı Vahit Kaynar ile ilgili gerçekleri yansıtmayan beyanlarda bulunulduğunu söyleyen Ergin, Kaynar ile ilgili iade evraklarını Türkiye'ye verilen süreden çok önce Polonya'ya ulaştırdıklarını ancak Türkiye'nin evraklarını beklemeden Polonya mahkemesinin itirazen Kaynar hakkında kefaletle salıverme işlemi yapıldığını anlattı.

  ALMANYA İADE ETMİYOR

  Almanya'da bulunan sanıkların da değişik nedenlerle iade edilmediğini kaydeden Ergin, "Almanya, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını da gerekçe göstererek, iade etmeme kararı veriyor. Bu uygulama sadece Sivas sanıkları için değil, en son Bedrettin Dalan için de aynı gerekçeyi ileri sürerek, ayrıca DHKP-C örgütü mensupları için de aynı gerekçelerle Almanya Türkiye'nin iade taleplerini karşılamıyor" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir