Dolar
7.6943
0.4176%
Euro
8.9955
0.1882%
Altın
1885.72
-0.762%
Borsa
1104.91
0.7982%
G. Altın
465.77
-0.5587%
Bitcoin
80896.72
-0.5409%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C
  Adetli kadınlar da bayram namazına katılabilir

  Adetli kadınlar da bayram namazına katılabilir

  Ünlü ilahiyatçı Ali Rıza Demircan İstanbul Müftüsü'nün çağrısına destek çıkıp ekledi...
  • 31.07.2012 - 10:16

  Adetli kadınlar da bayram namazına katılabilir #1

  İstanbul Müftüsü'nün kadınları bayram namazına davet etmesinin ardından ünlü ilahiyatçı Ali Rıza Demircan da tartışmaya katıldı. Daveti yerinde bulan Demircan, adetli kadınların da bayram namazına katılabileceğini iddia etti.

  İşte Demircan'ın o görüşleri

  KADINLARIMIZ DA BAYRAM NAMAZINA KATILMALIDIR

  Bayram namazlarını Mescid-i Nebi'nin dışında açık alanda kıldıran Peygamberimiz'in emirleriyle kadınlar bayram namazlarına katılırlardı.
  Peygamberimiz adetli olanları dahil istisnasız bütün kadınların bayram namazlarına katılmalarını emir buyururdu. Kadın sahâbilerden Ümm-ü Atıyye şöyle anlatıyor:

  ADETLİLERİMİZ DE Mİ GELECEK

  "Hz. Peygamber, bütün ergin kadınların ve ergenliğe yaklaşan kız çocukların bayram namazına getirilmelerini emir buyurunca, 'Âdetlilerimiz de mi gelecek?'dedik. 'Evet onlar da gelecek' buyurdu ve emirlerinin gerekçesini şöylece açıkladı: '(Gelsinler de) bayram sabahının kutsal heyecanını soluklasınlar ve yapılacak ibadet ve duaya tanık olsunlar. (Buharî Îdeyn 20-21)'

  PEYGAMBERİMİZ KIZLARINI DA YÖNLENDİRDİ

  Peygamberimiz, mümin kadınları bayram namazlarına yönlendirdiği gibi kendi eşleri ve kızlarını da yönlendirirdi. (İ.Mace Hn.1309) Camilerde kendilerine yer ayrılmadığı için ülkemizde kadınlarımızın büyük çoğunluğu İslâm'a aykırı olarak bayram namazına katılamıyorlar. Bu sebeple onlar bayram namazını, evlerinde bayram namazı vaktinde tek başlarına kılmalıdır. Onlar, bayram namazı kılmaya niyet ederek sabah namazının farzı gibi iki rekatlik bir namaz kılarlar. Ancak birinci rekâta "Sübhaneke"den sonra ve Fatiha'dan önce 3 defa "Allah ü Ekber" diyerek tekbir getirirler. Bu tekbirleri, ikinci rekatta rukûa gitmeden önce de tekrar ederler. Tekbirlerde, başlangıç tekbirinde olduğu gibi eller kaldırılır ve yanlara salınır.

  ÇOCUKLARI DA BAYRAM NAMAZINA GÖTÜRMELİYİZ

  Çocuklarımızı erken yaşlarda ibadetlere alıştırmalıyız. Müslümanlığın çocukluk hatıraları ile beslenebilmeleri için 7 yaşına basmış çocuklarımızı da cuma ve bayram namazlarına getirmeliyiz."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir