Euro
9.9295
-1.07%
Dolar
8.3588
-0.94%
Altın
487.61
-0.94%
Borsa
1.4
0.48%
Bitcoin
334.250
-2.55%
33ºC
İstanbul
Güneşli 33 C

  Adil Gür: Seçime katılım olsaydı Erdoğan yüzde 55 alırdı

  Geçmiş seçim sonuçlarını bilen anket firmalarının son Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucunu bilememesinin nedeni katılımın az olması...
  • 11.08.2014 - 16:00
  Adil Gür: Seçime katılım olsaydı Erdoğan yüzde 55 alırdı

  Adil Gür: Seçime katılım olsaydı Erdoğan yüzde 55 alırdı #1

  Türkiye seçimi yaptı. Ülkenin 12'inci cumhurbaşkanı resmi olmayan sonuçlara göre Başbakan Erdoğan oldu. Seçimde, daha yüksek olması beklenen katılım oldukça düşüktü. Halkın sadece yüzde 75'e yakını sandığa gitti. Peki ama anket firmaları ilk kez bir seçimde neden bu kadar yanıldı, nerede hesap hataları yapıldı? Türkiye'nin önde gelen araştırma şirketlerinden A&G Araştırmanın sahibi Adil Gür, tüm bunların nedenlerini anlattı. İşte Gür'ün açıklamalarından satırbaşları;

  Türkiye'de araştırmalara göre Erdoğan'ın oyunun daha önce açıklanan sonuçlara göre daha az olmasının temel nedeni katılım. 'Erdoğan kazanıyor algısı, Ekmeleddin İhsanoğlu'na oy verecek seçmeni yıldıracak ve onlar sandığa gitmeyecek' deniyordu ve özellikle CHP olmak üzere muhalefet bu konuda çok ciddi eleştiriler yaptı.

  AK PARTİ SEÇMENİ REHAVETE KAPILDI

  Halbu ki, araştırma sonuçları gösterdi ki; 'Nasıl olsa Tayyip Erdoğan kazanıyor' algısı, AK Parti seçmenini rehavete itti. Zannedildiğinin aksine sandığa sadece CHP seçmeni değil, AK Parti seçmeni de gitmedi.

  GÜNEYDOĞU'DA KATILIM AZ OLMASI...

  Özellikle AK Parti'nin yüksek oy aldığı bazı bölgelerde düşük oy alması bunu gösteriyor. Örneğin Ege'de katılım % 81 iken, Güneydoğu Anadolu'da % 73, Doğu Anadolu'da % 74 oldu. Yani, beklenenin aksine sadece CHP'nin protestocu seçmenleri sandığa gitmedi değil, tüm partilerin seçmeni birbirine benzer oranda sandığa gitmedi. Hatta ve hatta Doğu ve Güneydoğu'da katılımın düşük olması hem Başbakan'ın hem de Demirtaş'ın oylarını ciddi manada etkiledi. Doğu Anadolu'da ve Güneydoğu'da katılım Rize'deki gibi olsaydı, Erdoğan % 54-55, Demirtaş ise % 11 civarında oy alacaktı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir