Petrol
110.26
-0.59%
Euro
17.0159
-0.12%
Dolar
15.9342
0.05%
Altın
949.67
0.09%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
471.796
-2.65%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  Adli Tıp'tan Şahin kararı: Cezai ehliyeti var

  Adli Tıp, Şahin'in, suçlamaları kapsayan tarihte cezai ehliyetinin bulunduğuna, ancak tam olmadığına karar verdi.
  • 12.01.2012 - 18:48
  Adli Tıp'tan Şahin kararı: Cezai ehliyeti var

  Adli Tıp tan Şahin kararı: Cezai ehliyeti var #1

  Adli Tıp Genel Kurulu, ikinci Ergenekon davası tutuklu sanığı emekli Özel Harekat Daire Başkan Vekili İbrahim Şahin'in, suçlamaları kapsayan tarihte cezai ehliyetinin bulunduğuna, ancak tam olmadığına karar verdi. Bu kararla yargılama sonucunda İbrahim Şahin hüküm giymesi halinde hapis yatacak ancak cezasında belli bir oranda indirime gidilecek.

  CEZASINDA İNDİRİME GİDİLECEK

  Adli Tıp Genel Kurulu, Ergenekon sanığı İbrahim Şahin'in, kendisine isnat edilen 'silahlı terör örgütü kurma, yönetme, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme ve hukuka aykırı gizli verileri temin etme' suçlarını işlediği iddia edilen tarihte cezai ehliyetinin bulunduğuna ancak tam olmadığına karar verdi. Bu kararla yargılama sonucunda İbrahim Şahin hüküm giymesi halinde hapis yatacak ancak cezasında belli bir oranda indirime gidilecek. Adli Tıp Genel Kurulu'nun verdiği bu karar nihai hüküm durumunda .

  Adli Tıp Genel Kurulu Başkanı Doç.Dr. Haluk İnce ile birlikte 42 uzmanın imzasını taşıyan 27 Ekim 2011 tarihli raporda, 'Organik kişilik bozukluğu' denilen akli arıza saptandığı, adli tahkikat dosyasının tetkikinde mezkur suçları işlediği sırada fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını idrak etme ve bu fiil ile ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğini azaltacak boyuttaki adli arızanın etkisi altında olduğu anlaşıldığı, bu duruma göre İbrahim Şahin'in 7 Ocak 2009 tarihinde sanığı bulunduğu suçuna karşı cezai sorumluluğu tam olmadığı kararı oy birliğiyle mütalaa olunur." ifadeleri kullanıldı.

  4 RAPORDA CEZAİ EHLİYETİ TAM DEĞİL DEMİŞTİ

  Adli Tıp'ın gönderdiği bu rapor, Şahin hakkında düzenlenen 5. belge. Bundan önceki 4 raporda da Şahin'in cezai ehliyetinin olduğu ancak tam olmadığı vurgulanmıştı. İbrahim Şahin'e -ceza alması durumunda- verilebilecek ceza ise TCK'nın 32. maddesinin ikinci fıkrasında şöyle düzenleniyor: ".....işlediği fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği azalmış olan kişiye; ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine 25 yıl, müebbet hapis cezası yerine 20 yıl hapis cezası verilir. Diğer hallerde verilecek ceza, altıda birden fazla olmamak üzere indirilebilir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir