Afet sigortası Meclis'te

Afet sigortası Meclis'te

TBMM Genel Kurulu'nda, Afet Sigortaları Kanunu Tasarısı ve Zorunlu Deprem Sigortasına Dair KHK üzerinde görüşmeler devam ediyor.

Tasarının tümü üzerine söz alan CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, Türkiye'de sigortacılık sektörünün hak ettiği yerde olmadığını söyledi.

Ülkedeki en büyük ekonomik sorunun cari açık olduğunu, bunun da özellikle yurtiçi tasarrufların az olmasından kaynaklandığını anlatan Sarı, bireysel emeklilik ve sigorta şirketlerinin en önemli tasarruf kurumları olduğunu ifade etti. Sarı, sigortacılık sektörüne daha fazla önem vererek yurtiçi tasarrufun artırılacağını, dolayısıyla cari açık sorununa da bu yolla çözüm üretilebileceğini anlattı.

BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, tasarıyla zorunlu deprem sigortasının genişletileceğini, deprem sonrası ortaya çıkabilecek bazı felaketlerin neden olduğu maddi zararların karşılanacağını belirterek, bu düzenlemeden kendilerinin de memnun olduğunu belirtti. Tasarıda bazı eksikliklerin bulunduğunu savunan Dora, ''Büyük bir mali havuz oluşacak. Kaynakların afet sonrası için kullanıldığını nereden bileceğiz. DASK, TBMM'nin bile denetiminde değil'' dedi.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, zorunlu deprem sigortasında belli mesafe katedildiğini, ancak hala binaların sigortalılık oranının düşük olduğunu söyledi. DASK'ın ne özel ne de kamu kuruluşuna benzediğine işaret eden Kalaycı, ''TBMM'nin, Sayıştay'ın denetimine tabi değil. Kamu ihale sistemine tabi değil. Kurum gelirleri her türlü vergiden muaf. Kamu tüzel kişisi olarak kamu gücünü, yetkisini kullanıyor ama kamu hukukunun dışında tutulmuş. Saydamlık, hesap verebilirlik yok. Kamuoyu denetiminden muaf durumda'' diye konuştu.

İKİYE KATLANDI

Tasarının tümü üzerinde soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Van depreminde DASK kapsamında 80 milyon TL ödendiğini bildirdi.

Deprem öncesi sigortası oranı en düşük ilin Van olduğunu belirten Babacan, deprem sonrası Van'da sigorta sayısının ikiye katlandığını ifade etti.

Babacan, DASK ve diğer sigorta şirketlerinin Van depremiyle ilgili yaklaşık 150 milyon TL ödeme yaptığını belirterek, DASK'ın kamu kaynakları kullanmayan bir kuruluş olduğu için Kamu İhale Kanunu dışında tutulmasının uygun görüldüğünü söyledi.