Euro
15.2658
-0.14%
Dolar
13.5948
0.04%
Altın
793.2470
-0.17%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
496.629
-1.75%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C
  Afyon Valisi'nin kovduğu basın danışmanı konuştu

  Afyon Valisi'nin kovduğu basın danışmanı konuştu

  Afyon Valisi'nin işten attığı danışman sessizliğini bozdu.
  • 02.11.2012 - 10:20

  Afyon Valisi nin kovduğu basın danışmanı konuştu #1

  Afyonkarahisar'da geçen 5 Eylül'de 25 askerin şehit olduğu cephanelik patlamasının ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e kilim ve plaket verdiği için eleştirilerin hedefi olan Vali İrfan Balkanlıoğlu, sözleşmeli işçi statüsündeki basın danışmanı 34 yaşındaki İsa Kuş'u işten çıkardı.

  ZİYARET FOTOĞRAFLARI ORTALIĞI KARIŞTIRDI

  Afyonkarahisar'da Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nda mühimmat deposunda 5 Eylül'de meydana gelen patlamada 25 asker şehit düştü. Patlamanın ardından 7 Eylül'de Afyonkarahisar'a gelen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, kışlada 2 saat inceleme yaptıktan sonra Afyonakarahisar Valiliği'ni ziyaret etti. Basına kapalı gerçekleşen ziyarettin ardından Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Orgeneral Özel'e Bayat kilimi ve Afyon mermerinden yapılan bir satranç takımı hediye etti. Orgeneral Özel'in ziyaretini görüntüleyen Valilik Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nde görev yapan İsa Kuş, bu ziyaretin aynı gün Valiliğin resmi internet sitesinde yayınladı. Konunun basında yer alması ve gelen tepkiler üzerine valilik ziyaretin fotoğraflarını siteden kaldırdı.

  Afyon Valisi nin kovduğu basın danışmanı konuştu #2

  VALİ: AMACIMIZ TANITIM YAPMAKTI

  Vali İrfan Balkanlıoğlu, Orgeneral Özel'e verdiği hediyeler nedeniyle gelen eleştiriler üzerine yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Ziyaretimize gelen tanıtım potansiyeli olan popüler kişilere yöre halkına ekonomik katkı için lokum, sucuk gibi ürünlerden hediye ediyoruz. Amacımız tanıtım yapıp yöredeki yoksul insanlara gelir kapısı sağlamak. Genelkurmay Başkanı gibi popüler bir isim gelmiş. Küçük maddi değeri olmayan bir hediye verdik. Genelkurmay Başkanımız çevresi olan bir insan. Bir yere o kilimi koysa, biri de 'Nereden aldınız' diye sorup Afyon'a gelip satın alsa fakir insanlar nasiplenecek. Emrivaki yapıp eline tutuşturmuşuz. Hayır mı diyecekti. Hayat devam ediyor. Bir acımız varken buna ara mı verelim?'"

  ÖNCE İZNE GÖNDERİLDİ, SONRA İŞİNE SON VERİLDİ

  Tartışmalara neden olan fotoğraflar, Valilik Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'de 12 yıldır görev yapan İsa Kuş'un buradaki görevine son verilmesine neden oldu. Vali Balkanlıoğlu'nun durumdan rahatsızlığını her fırsatta dile getirdiği, personelle ilgili bazı yaptırım kararlarını alacağını da vurguladığı belirtildi. Sorun ortadan kalkmayınca, tartışmalara neden olan fotoğrafları çekip internet sitesine koyan İsa Kuş'a önce 1 hafta izin verildi. İzinden dönen Kuş, önce tekrar kadrosunun bulunduğu Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nda (SYDV) görevlendirildi. Yaklaşık 2 hafta burada görev yapan Kuş'un görevine önceki gün Vali Balkanlıoğlu tarafından son verildi.

  'BEN GÖREVİMİ YAPTIM'

  Haber ve fotoğrafların internet sitesine konacağından Vali Balkanlıoğlu'nun haberinin olduğunu belirten 12 yıllık danışman Kuş, "Ben görevimi yaptım. Devlet terbiyesi aldım. Onun için ne Vali Bey hakkında, ne de Valilik hakkında olumsuz açıklama yapmam. Ancak mahkemeye gideceğim ve hakkımı sonuna kadar arayacağım" dedi.

  YERİNE ATANACAK İSİM

  Danışmanın yerine Zaman Gazetesi ve CHA muhabiri Afyon temsilcisinin atanacağı öğrenildi.

  Afyon Valisi nin kovduğu basın danışmanı konuştu #3


  Görüş Bildir