Euro
9.441
1.13%
Dolar
7.8326
0.09%
Altın
456.99
2.23%
Borsa
1.325
3.25%
Bitcoin
148.762
-1.48%
6ºC
İstanbul
Sağanak yağış 6 C

  Afyon'da Kürt-Türk gerginliği

  Cenazede olaylar çıktı
  • 30.12.2012 - 18:50
  Afyon'da Kürt-Türk gerginliği

  Afyon da Kürt-Türk gerginliği #1

  Afyonkarahisar'ın Sultandağı ilçesinde geçtiğimiz cuma günü Türk ve Kürt kökenli ailelerin arasında başlayan ve bir kişinin ölümü, 3 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan gerginlik, bugün gerçekleştirilen cenaze töreninde tekrar alevlendi.

  Cuma günü gençlerin tartışması ile başlayan daha sonra ailelerin de karıştığı kavgada Orhan Şahin (18) isimli genç hayatını kaybederken, 3 kişi de yaralanmıştı. Olayın ardından Şahin'in katil zanlısını tespit etmek için polis 10 kişiyi gözaltına almıştı.

  Olayla ilgili soruşturma devam ederken, ilçe halkı olayın sorumlusu olarak gösterdikleri ilçede yaşayan Kürt kökenli ailelerin ilçeden gitmelerini istemiş ve bu nedenle de dün yaptıkları protesto gösterileri ile polisle karşı karşıya gelmiş ve polis öfkeli kalabalığı gaz bombası ve biber gazı kullanarak dağıtmıştı.

  CENAZEDE OLAYLAR ÇIKTI 

  Polis ekipleri dünkü olayları provoke ettikleri gerekçesiyle 25 kişiyi gözaltına almıştı. İlçede yaşayan gerginliğin tırmanmaması için çevre ilçeler ve jandarmadan gelen takviye ekipleri ile ilçede geniş güvenlik önlemleri alan emniyet güçleri, olayları bastırmak için gece boyunca çaba sarf etmişlerdi. Cuma günü yaşanan kavgada hayatını kaybeden Orhan Şahin'in bugün ilçede gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı cenaze töreni sonrası ilçede yine olaylar çıktı.

  Sakin başlayan cenaze töreni sonrası, Şahin'in cenazesi ilçe mezarlığında toprağa verilmesinin ardından bir araya gelen bir grup, mezarlık çıkışında sloganlar atarak Kürt kökenli ailelerin evlerine doğru yürüyüşe geçtiler. Polisin grubun dağılması yönünde ikna çalışmalarına, ölen gencin ailesi de katılarak kalabalığa taşkınlık yapmamaları konusunda uyarılarda bulundu. Polisin, uyarısı üzerine grup dağılmaya karar verdi. Ancak bir anda yürüyüş yönünü değiştiren grup üyelerinden bazıları bu sefer ara sokaklardan Afyonkarahisar-Konya D300 karayolunu kapatmak için yürüyüşe geçtiler. Grubu engellemek için hemen harekete geçen polis ekipleri ile eylemciler arasında yaklaşık 10 dakikalık bir kovalamaca başladı. Eylemcilerin yönünü Sultandağı Pazar alanında kesmeyi başaran emniyet güçleri, eylemcileri dağılmaları konusunda bir kez daha uyarmaya başladı. Polisin dağılın uyarılarını dikkate almayan eylemcilere slogan atmaya devam edince polis toma ile sıkılan tazyikli su, gaz bombası ve biber gazı ile müdahale etti. Müdahalenin ardından sokak aralarına kaçmaya başlayan eylemciler bir anda dağıldılar.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir