Petrol
115.47
1.08%
Euro
16.63
2.41%
Dolar
15.75
1.35%
Altın
932.73
1.52%
Borsa
2409
0.76%
Bitcoin
484.086
2.78%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Ahmet Davutoğlu: Bunu söyleyenler haindir

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, IŞİD'in Türkiye'den destek aldığı iddialarına tepki gösterdi, "Bunu söyleyenler haindir" dedi.
  • 07.08.2014 - 13:54
  Ahmet Davutoğlu: Bunu söyleyenler haindir

  Ahmet Davutoğlu: Bunu söyleyenler haindir #1

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NTV'nin canlı yayınında Oğuz Haksever'in sorularını yanıtladı. 

  "KÖRDÜR VE HAİNDİR"

  Davutoğlu, açıklamalarında özellikle muhalefet partilerinin, Türkiye'nin IŞİD'e destek olduğu yönündeki iddialarına sert tepki gösterdi. Davutoğlu, "Türkiye'nin IŞİD'i desteklediğini söyleyenler kördür ve haindir." dedi.  Oğuz Haksever'in, MİT Müşteşarı ve komutanlarla bugün yapılan toplantıyı sorması üzerine Ahmet Davutoğlu şu açıklamaları yaptı; 

  Ahmet Davutoğlu: Telafer'de Türkmenler birbirini vurdu İZLE

  RUTİN BİR TOPLANTIYDI

  "Rutin bir toplantı sayılabilir. Çevre bölgemizde bir gelişme olduğunda bir kriz yönetimi gerektiğinde devreye sokacak bir mekanizmamız var. Birkaç şeyi aynı anda yapıyoruz. Bir insani yardımla ilgili bir güvenlikle ilgili koordinasyon yapıyoruz. Mesela dün AFAD, TİKA, Kızılay ve Sağlık Bakanlığımızın yetkilileri ile bakanlıkta bir koordinasyon yaptık. Hem Irak’taki insani duruma yapacağımız müdahaleler nedir; Türkmenler başta olmak üzere oradaki ihtiyaçların tespiti hem de Gazze’ye yardımın konusu. Bugün de dün geceki gelişmeler etkili oldu.

  TÜRKİYE ÇEVRESİNDE ŞU ANDA 8 ÜLKE BİR ŞEKİLDE İDARE KRİZ YAŞIYOR

  Başbakanımızın talimatıyla ilgili kurumlarımızın Milli Savunma Bakanımız, Genelkurmay Başkanlığımız, MİT Müsteşarımız ve İçişleri Bakanlığımız birlikte bir değerlendirme toplantısına ihtiyaç duyuldu. Devlet kurumlarımız arasında koordinasyon için bu toplantılar önemli. Çabuk ve etkili tedbirlerin alınması için gelişmiş bir mekanizma. Birçok sürpriz durumda gerek insani yardım konusunda gerek güvenlikle ilgili alınacak tedbirlerde çok çabuk refleks verebiliyor birimlerimiz. Bu övünç duyulacak bir şey. Bunu Türkiye'nin olağanüstü bir gündemle bu toplantılar yapıldı gibi düşünmemek lazım. Maalesef muhalefet partilerimiz bunun hala idrakinde değiller ama Türkiye'nin çevresinde şu anda 8 ülke bir şekilde idare krizi yaşıyor. Bir kısmı yoğun yaşıyor artık merkezi hükümetler topraklarını kontrol edemez haldeler.

  TÜRKİYE İLE IŞİD İLİŞKİSİ SON DERECE MANTIK DIŞI

  Etrafımızda bir yangın çemberi var. Etrafta bu kadar kritik bütün devlet çözülürken Türk devleti kendi içinde bir güç biriktiriyor. Biz bunu riske edemeyiz. Birçok çevreler Türkiye'yi de kaosa sokmak isteyebilirler ama iç refleksimiz çok kuvvetli. Böyle kritik bir aşamada kamuoyumuzun provokatif haberlerden mesela Türkiye ile IŞİD ilişkisi gibi son derece mantık dışı, hiçbir gerçek veriye dayanmayan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni problemin parçası haline getirmeye çalışan yaklaşımlara karşı uyanık ve diri olmamız lazım. Bölgedeki bazı operasyonlardan Türkiye'nin de etkilenmesini isteyen bazı çevreler maalesef Türkiye'den de işbirlikçi bulabiliyor. Bu bazen muhalefet partileri olabiliyor, bazen bazı çevreler oluyor bunlara karşı kamuoyumuzun çok dikkatli olması lazım.

  BUNU YAPMAK HANGİ AHLAKA SIĞAR

  Bugün bir gazetede ‘Irak hava kuvvetleri Musul’u bombaladı, rehineler tehlikede’ diye yazıyor. Bunu dünyanın hiçbir uygar basının görmezsiniz. İnsani olarak görmezsiniz, çünkü o rehinelerin ailelerine bu haberin nasıl etki yapacağını düşünürsünüz. Basın etiği açısından da ortada hiçbir belgesi olmayan bir haberden bahsediyoruz. Bunu yapmak hangi ahlaka sığar. Bu toplantıları biz yine yapacağız."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir