Euro
9.5547
0.4%
Dolar
7.8775
0.2%
Altın
466.15
0.87%
Borsa
1.322
-0.26%
Bitcoin
151.533
1.02%
12ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 12 C

  Ahmet Davutoğlu Kıbrıslı mevkidaşı ile bir araya geldi

  Davutoğlu ile görüşen Nami, müzakere sürecinde hedefin 2014'te referanduma gidilmesi olduğunu söyledi.
  • 10.10.2013 - 09:43
  Ahmet Davutoğlu Kıbrıslı mevkidaşı ile bir araya geldi

  Ahmet Davutoğlu Kıbrıslı mevkidaşı ile bir araya geldi #1

  KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs Rum Kesimi yönetimi ile yürütülecek müzakere sürecinde hedeflerinin Mart 2014 olduğunu söyleyerek 'Yeni bir kapsamlı çözüm planını her iki tarafın da oluşturması gerekir ve ondan sonraki 1-2 aylık sürede de bu planı kendi halklarına anlatarak mutlaka referanduma gitmeleri gerekir. Bu iş artık 50 yılı aşmamalıdır' dedi.

  KIBRIS MÜZAKERELERİNDE ÇOK KRİTİK BİR AŞAMAYA GELİNDİ

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Kıbrıs müzakerelerinin çok kritik bir aşamaya geldiğini belirterek, müzakerelerdeki gecikmenin sadece adada değil, Doğu Akdeniz’de de gereksiz gerginliklere sebebiyet verdiğini ve müzakereleri hızlandırma iradesini vurguladıklarını anımsattı.

  ANKARA VE ATİNA ZİYARETLERİNDE UZLAŞMA SAĞLANDI

  BM Genel Kurulu çerçevesinde Yunan mevkidaşı Evangelos Venizelos ile yaptığı görüşmede Rum ve Türk müzakerecilerin karşılıklı olarak Ankara ve Atina’yı ziyaretleri konusunda uzlaşmaya vardıklarını hatırlatan Davutoğlu, 'Bu, belki de son 50-60 yıllık kriz döneminde ilk defa bir KKTC temsilcisinin Atina’yı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi temsilcisinin de Ankara’yı ziyareti anlamında önemli bir psikolojik eşiğin aşılmasını sağladı' diye konuştu.

  LİDERLER 4 KASIM'DA BULUŞUYOR

  '4 Kasım’da liderlerin bir araya gelmesi söz konusu' diyen Davutoğlu, ekim ayının hazırlık ayı olacağını, müzakerecilerin bugünkü görüşmesinden alınacak sonuçlara bağlı olarak gelecek günlerde tekrar görüşme ihtiyacının ortaya çıkabileceğini ve kendisinin de KKTC’ye ziyarette bulunmayı planladığını kaydetti.

  KRİTİK BİR EŞİKTEYİZ

  Davutoğlu, 'Kritik bir eşikteyiz. Eğer güçlü bir irade sergilenirse Kıbrıs’ta uzun zamandır arzulanan uygun müzakere ortamı ve barış imkânı doğar' ifadesini kullandı. Davutoğlu, bundan sonraki dönemde ziyaret düzeyinin yükselebileceğini de vurgulayarak, 'Farklı şekillerde toplantılar olabilir, gönül ister ki dörtlü oturup konuşalım' dedi.

  PLANLAR, 2 AY İÇİNDE HALKA DUYURULACAK

  KKTC Dışişleri Bakanı Nami de, 'Mart 2014 diye bir hedef koyduk. Bundan önce kapsamlı çözümle ilgili bir referandumu adamızda gerçekleştirmek ve bu kapsamlı çözümü mutlaka gerçeğe dönüştürmek istiyoruz' diye konuştu. Nami, şöyle devam etti: 'Bunların üzerine yeni yakınlaşmaları inşa ederek sene sonuna kadar yeni bir kapsamlı çözüm planını her iki tarafın da oluşturması gerekir ve ondan sonraki bir 2 aylık sürede de bu planı kendi halklarına anlatarak mutlaka referanduma gitmeleri gerekir. Bu iş artık 50 yılı aşmamalıdır.'

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir