Dolar
6.8597
0.1006%
Euro
7.7279
0.3154%
Altın
1775.06
-0.0157%
Borsa
115748.47
-0.9916%
G. Altın
392.135
0.2046%
Bitcoin
62784.75
0.0912%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Ahmet Davutoğlu Irak Türkmen Cephesi Başkanı ile görüştü

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi ile görüştü.
  • 23.06.2014 - 18:17

  Ahmet Davutoğlu Irak Türkmen Cephesi Başkanı ile görüştü #1

  Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Erşad Salihi ile dört ana konu temelinde istişareler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

  Ahmet Davutoğlu Irak Türkmen Cephesi Başkanı ile görüştü #2

  "KIZILAY VE AFAD IRAK İÇİN SEFERBER OLDU"

  İnsani yardım konusunda, tüm soydaşlarımız ve Irak halkının insani ihtiyaçlarının karşılanmasının Türkiye için bir sorumluluk olduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye’nin bu sorumluluğunun gereğini her zaman yerine getirdiğini belirtti. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, başta AFAD ve Kızılay olmak üzere ilgili tüm kuruluşların Irak halkına yardım hususunda seferber olduklarını vurguladı.

  Ahmet Davutoğlu ile ilgili tüm haberler

  "TÜRKMENLER ARASINDA Şİİ-SUNNİ AYRIMI OLMAMALI"

  Irak’ın asli bir unsuru olan Türkmenlerin kendi aralarındaki birliklerinin öneminin altını çizen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkmenler arasında Şii-Sünni larak ayrımına gidilmemesi gerektiğini ifade etti.

  Bölgedeki son gelişmeler ışığında kritik bir kuşakta yer alan Irak Türkmenlerinin mücavir bölgelerdeki Irak’ın diğer etnik unsurlarıyla iyi ilişkiler geliştirmesinin önemini vurgulayan Dışişleri Bakanı Davutoğlu “Biz, Kerkük’ün Irak’ın tüm unsurlarının birlikte, huzur içinde yaşadıkları bir barış şehir olmasını istiyoruz” diye konuştu.

  YENİ BİR BAŞLANGICA İHTİYAÇ VAR

  Son olarak Irak’ta yapılan seçimlerin üzerinde durduklarını kaydeden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bölgedeki gelişmelerin yeni bir başlangıca duyulan ihtiyacın bir göstergesi olduğunu ifade ederek, bu yeni başlangıçta Irak Türkmenlerinin hakettikleri yeri almalarının Irak’ın geleceği ve istikrarı için çok önemli olduğunu söyledi.

  Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşad Salihi ise ITC heyetini kabul eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na teşekkür ederek, Türkmenlerin yalnızca Irak’ın değil, bütün Ortadoğu coğrafyasının bir parçası olduğunu ifade etti. Salihi, Irak’ın toprak bütünlüğünün Irak’taki bütün unsurların çıkarına olduğunu söyledi.

  Görüş Bildir