Petrol
85.32
-2.13%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
362.845
-0.05%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  Ahmet Davutoğlu'ndan yeni açıklamalar

  Ahmet Davutoğlu'ndan yeni açıklamalar

  Reyhanlı'daki patlamalar sonrası Ahmet Davutoğlu bugün yeni açıklamalar yaptı..
  • 12.05.2013 - 11:19

  Ahmet Davutoğlu ndan yeni açıklamalar #1

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu TRT Türk'te çıktığı programda Reyhanlı’daki patlamaya ilişkin değerlendirmeler yaptı. Ahmet Davutoğlu, “Eylemi yapanlarla, Türkiye’ye sığınanları hedef gösterenler aynı odaklar” dedi.

  İşte Davutoğlu’nun o açıklamaları

  Ortada bazı kuklalar olabilir ama o kuklaları tutan elleri de devletimiz ortaya çıkarır. Devletimiz bu işin faillerini de arkasında duran güçleri de tespit edecek noktaya gelmiştir. Böyle bir eylemin hedefleri ve ne yapılmak istendiği de çok önemlidir.

  NEDEN VE NEDEN ŞİMDİ?

  Bu eylem Türkiye’de eskiden beri terör eylemleri içinde bulunmuş yapılarla ilgisi vardır. Üzerinde durmamız gereken konu şu: Neden ve neden şimdi? Hepimizin yüreği yandı. Bazı çevrelerse iki konuya odaklandı: Birincisi, “Suçlular mültecilerdir”… İkincisi ise muhalefet failler üzerinde durmaktansa Türkiye’nin Suriye politikasını gündeme getirdiler. Hiçbir gerekçe Türkiye’ye sığınmış masum insanları hedef göstermeyi mazur kılmaz. Bu bir insanlık suçudur. Eylemi yapanlarla Türkiye’ye sığınanları hedef gösterenler aynı odaklar. Bu insanların başka ülkelere kaçmasından Türkiye mi sorumlu?

  “TECAVÜZDEN KAÇAN BİR KADINA KAPINIZI KAPATABİLİR MİSİNİZ?”

  Muhalefet demek halkı sorumsuzca kışkırtmak demek değildir. Tecavüzden kaçan bir kadını düşünün. Mütecaviz arkasından gelirken siz ona kapınızı kapatabilir misiniz?

  BİR ANDA DÜĞMEYE BASILMIŞ GİBİ HAREKETE GEÇTİLER

  Bu eylem kadar tehlikeli olan ve bizi alarma geçiren, daha patlamadan dakikalar sonra, twitter hesaplarını da biliyoruz bunların, bir takım çevrelerin düğmeye basılmış gibi halkımızı mültecilere ve onlar üzerinden hükümetimize karşı kışkırtmaya çalışanlardır. Bunlar bir network. Bu networke karşı Türkiye’de kendi tedbiri alır… Bu konunun Suriye Muhalefetiyle bir ilgisi yok. Dün Suriye muhalefet lideri Muaz El hatip bizi arayarak başsağlığı diledi. Suriye’de Ocak ayından bu yana 250’den fazla scud füzesi kullanıldı. Şam’dan biri düğmeye basıyor ve başka şehirleri scud füzesiyle vuruyor.

  “REJİM ETNİK KIYIM YAPIYOR”

  Banyas, oradaki Sünnilere yönelik bir etnik kıyım hareketidir. Burada Nusayri kardeşlerimi tenzih ediyorum. Esad’a karşı, bizimle temas halinde olan Nusayriler de var. Ama rejimin amacı burada bir etnik kıyım gerçekleştirmektir. Banyas katliamını kim yapmışsa dünkü saldırıda da onların ayak izleri var. Biz o ayak izlerini tespit etmeye çalışıyoruz.

  MUHALEFET ESAD'A YANINIZDAYIZ MESAJI VERİYOR

  Ben muhalefeti Suriye konusunda bilgilendirmek için iki defa girişimde bulundum. MHP Genel başkanı Bahçeli randevu vermedi. CHP genel Başkanı Kılıçdaroğlu randevu verdim. Saatlerce anlattım ama daha sonra “bize hiçbir şey söylenmedi” dediler. Beşar Esad’a gidip fotoğraflar çektiler. Her katliamdan sonra yanına gidip, “Türkiye’de senin yanında olanlar da var” mesajı verdiler. Bilgilendirmeden biz kaçmayız ama karşı tarafında bunu anlayacağını görmeniz lazım. Suriye değil de Türkiye’yi suçlamak… İlk defa bu kadar ortak kader bilincini suçlayıcı işler yapılıyor. Bizim topçu bataryalarımız Türkiye’ye yönelik Suriye’nin mütecaviz topçu bataryalarını susturdu. Kritik bir aşamadayız. Tam Suriye konusu diplomatik bir ivme kazanmıştı. Bunu da biz sağladık. Sonra bu ivme üzerine bütün bölge, Avrupa ve ABD ile bir çaba içine girilmesini sağladık. Bu ivme üzerine Kerry’nin Rusya gezisi zemin buldu.

  TÜRKİYE'NİN ONAYLAMADIĞI BİR PLAN UYGULANAMAZ

  Bugün her şey Putin’in Başbakan Erdoğan’la görüşmesinde gündem getirdiğimiz formül üzerinde şekilleniyor. Hadi Türkiye dışındaki formüllerle birileri çalışıyor, Türkiye’nin onaylamadığı bir plan uygulana bilir mi?


  Görüş Bildir