Euro
15.1743
-0.64%
Dolar
13.4233
-0.36%
Altın
793.79
0.03%
Borsa
1926
-4.25%
Bitcoin
457.613
-7.11%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C
  Ahmet Hakan: Bu işi askerler başlattı

  Ahmet Hakan: Bu işi askerler başlattı

  Ahmet Hakan, Meclis Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na konuştu.
  • 15.10.2012 - 23:15

  Ahmet Hakan: Bu işi askerler başlattı #1

  AK Parti İstanbul Milletvekili Nimet Baş başkanlığında toplanan TBMM Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na bilgi veren Ahmet Hakan Coşkun, 28 Şubat'ta tutumu nedeniyle hedef haline geldiğini, bugün de AK Parti'ye yönelik eleştirel bakış sergilediği için ''askerlikten kaçtı'' şeklinde, mahkeme kararına rağmen, hakkında 42 yazı yazıldığını ifade etti.

  "MEDYA GÜCÜN YANINDA HİZALANIR"

  ''28 Şubat'ta direnen bir televizyon kanalının görünen yüzü olarak ithamlara maruz kaldım ama bugün de kalıyorum'' ifadesini kullanan Coşkun, ''Medya güçlünün yanında hizalanır. O dönemde de öyleydi, bu dönemde de böyle. Yargımız, üniversitelerimiz, bürokrasimiz, güç kimdeyse onun yanında hizalanırlar'' dedi.

  "BU İŞİ ASKERLER BAŞLATTI"

  28 Şubat'ın medya tarafından askerlerin kışkırtılmasıyla olmadığını belirten Coşkun, ''Askerler zaten kışkırmış durumdaydılar. Bu işi onlar başlattılar'' diye konuştu.

  BATIK BANKALAR DOĞAL SONUÇ

  Çevik Bir'in suç duyurusu yazılarıyla iki kez ağır ceza mahkemesinde yargılandığını anımsatan Coşkun, ''28 Şubat rant dağıtımı için yapılmamıştır. Askerler bunu banka yönetim kurulu üyesi olmak için yapmadılar. Ancak bu durum, bunun doğal sonucuydu'' dedi.

  KEŞKE ERBAKAN İSTİFA ETSEYDİ

  Necmettin Erbakan'ın direnmeyi, rest çekmeyi ve istifa etmeyi düşünmediğini ifade eden Coşkun, ''Keşke rest çekseydi, istifa etseydi'' diye konuştu.

  Coşkun, o dönemde ABD ve AB'den demokrasiye dikkati çeken bir açıklama gelmediğini vurgulayarak, ''İlkesiz davrandılar, tepki göstermediler. Süreci, imalı da olsa desteklemiş oldular'' dedi.

  Coşkun'un ''Darbelerle baş edebilmemiz için bütün kesimlerin üzerinde anlaşacakları bir demokrasiyi tesis etmemiz gerekiyor. Yoksa bu tür araştırmalar rövanşa dönüşüyor. Dün yapılanlar araştırılıyor, yarın da bu dönemi araştıracaklar ve anlamaya çalışacaklar'' sözlerine Komisyon Başkanı Baş, ''Biz de gelir anlatırız'' karşılığını verdi.


  Görüş Bildir