Euro
10.0445
0.65%
Dolar
8.481
0.91%
Altın
493.56
0.92%
Borsa
1.414
0.35%
Bitcoin
331.400
2.88%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C
  Ahmet Türk'ten MİT yorumu

  Ahmet Türk'ten MİT yorumu

  Ahmet Türk, MİT yöneticilerine yapılan ifade çağrısı için, "Birileri devreye girdi" dedi
  • 11.02.2012 - 00:35

  Ahmet Türk ten MİT yorumu #1

  Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Basın Kulübü programında gazeteciler; Belkıs Kılıçkaya, Ceyda Karan, Nihal Bengisu Karaca ve Selçuk Tepeli'nin sorularını yanıtladı. "Türkiye'de Kürt meselesi çözülmeden demokrasiyi güçlü hale getirmenin imkanı yok. Bir yerde red politikası varsa, insanlar farklığından dolayı öteki olarak nitelendiriliyorsa buna öncelik vermek zorundayız" diyen Ahmet Türk, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Oslo'daki MİT-PKK görüşmesini basından öğrendiğini kaydeden Ahmet Türk, "Değişim sancıları çekiliyor. Ama değişimi hazmedemeyen bir Türkiye yapısı var. Mesele burada" dedi.

  KÜRT SORUNUYLA İLGİLİ MESAJ VERİLİYOR

  MİT yöneticilerinin ifadeye çağrılması ve haklarında yakalama kararı çıkarılmasının sorulması üzerine Türk şu açıklamaları yaptı;

  "Kimse diyalogla, müzakereyle Kürt sorununun çözümü yolunda bir çalışmaya girmesin" mesajı veriliyor. Çatışmanın devamını isteyen bir mantık. Ben bu operasyonun mesajını böyle okuyorum. Bütün bu görüşmeler niçin ortaya çıkıyor? Çatışmalı sürecin devamını isteyen güçlerin aldığı karardır. Müzakereyle sorunun çözüleceğini inanlara yöneliktir.

  Bu kavganın nedeni nedir, tam olarak kestiremiyoruz. Ama bir tarafta Başbakan, Cumhurbaşkanlığına aday... Bunun bedelini sadece MİT'çiler ödemeyecek. Görüşmeye izni veren Başbakandır. Devletin kurumları, hükümetin haberi olmadan bu çalışmayı yapamaz. Tabii ki ben buna karşı değilim. Keşke müzakereyi daha doğru şekilde yapsalar. Burada bir hesap var. Devleti kontrol etmeye çalışan bir güç var. Öyle bakmak lazım.

  "BİRİLERİ DEVREYE GİRDİ"

  Kürt sorununun geldiği aşama açısından birileri devreye girdi. Onu tam bilebilsek. Bu güç kimdir? İstiklal Mahkemeleri Kürtler'e karşı kuruldu. Sonra ne oldu? Kazım Karabekir'i bile yargılayan noktaya geldi. Hatta İsmet Paşa'ya bile gözdağı verildi. Şimdi ne oldu? Özel mahkemelerin müşterisi başta Kürtler. Özel mahkemeler o hale getirildi ki Ergenekon ve Kürtler... Ama farklı noktalarda da devreye giriyor. Hukuk, demokrasi dışı bir süreci başlatırsanız bu sürecin nereye gideceğini bilemezseniz.

  Biz faili meçhulleri gündeme getirdik. Bunlar ortaya çıkmadan Türkiye şeffaflaşamaz. Fırat'ın doğusundaki ölümler ortaya çıkarılırsa Ergenekon için tespitler yaparsınız. Deliller Fırat'ın doğusunda yatıyor.

  Bu işin çatışmalarla gitmeyeceğini düşünen bir MİT anlayışı olduğuna inanıyorum. Siyasi otorite bunu taşıyacak bir noktada olmadığı için tam tersine dönüldü.

  DEMOKRATİK ÖZERKLİK

  Demokratik özerklikle ilgili referandum öneren Türk, "Kürtler arasında bir referandum yapılsın, Kürtler siyasi katılım istiyor mu, yerinden yönetim istiyor mu, diye sorulsun" dedi.

  Demokratik Toplum Kongresi'nin demokratik özerklik ilanının Silvan saldırılarıyla aynı güne denk gelmesiyle ilgili Türk, "Silvan olayından günler önce karar verilmişti. Hatta Silvan'dan sonra erteleme de gündeme geldi. Ama kongre çağrısı 15-20 gün önce yapılmış, delegeler toplanmıştı" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir