Euro
15.3336
0.00%
Dolar
13.4486
0.08%
Altın
785.3310
-0.10%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
573.648
-1.38%
6ºC
İstanbul
Hafif yağmur 6 C

  AK Parti'de Meclis Başkanlığı hesabı

  AK Parti’de, 23 Haziran’da başlayacak Meclis Başkanlığı seçim süreciyle ilgili hesaplar yapılmaya başlandı.
  • 21.06.2015 - 09:31
  AK Parti'de Meclis Başkanlığı hesabı

  AK Parti de Meclis Başkanlığı hesabı #1

  AK Parti, Meclis Başkanlığı seçimi ile koalisyon görüşmelerini birbirinden bağımsız olarak yürütmek istiyor. Koalisyon görüşmelerinde Meclis Başkanlığı’nın bir pazarlık unsuru olarak masada bulunmasına sıcak bakılmıyor. Ancak bu seçimin koalisyon görüşmeleri için de güçlü bir sinyal vermesi bekleniyor.

  AK Parti’nin hesaplarına göre; her parti ilk 2 turda kendi adayını çıkaracak. Bu durumda, Meclis Başkanlığı seçimi için gerekli üye tam sayısının üçte ikilik çoğunluğuna, yani 367’ye hiçbir parti ulaşamayacak.

  4. TURDA AK PARTİ VE CHP ADAYI YARIŞACAK

  3. turda salt çoğunluk olan 276 aranacak. 258 ile en yüksek sandalye sayısına sahip olan AK Parti de dahil Meclis’e giren 4 parti, bu çoğunluğa ulaşamayacağı için 4. tura, en çok oy alan iki adayın yarışacağı oylamaya geçilecek. Parlamento aritmetiğine göre bu turda AK Parti ile CHP adayının yarışmasına kesin gözüyle bakılıyor.

  "YA BENİM ADAYIM YA CHP’NİN"

  AK Parti, oylamada MHP ve HDP’yi "Ya benim adayım ya CHP’nin adayı" tercihine zorlayacak. Habertürk'ün haberine göre; bu turda salt çoğunluk aranmadan, en çok oy alan isim Meclis Başkanı seçileceği için ancak 3 partinin birleşmesi durumunda AK Parti adayı geçilebilecek. AK Parti, Meclis Başkanlığı’nı MHP ve HDP’nin desteğiyle CHP’ye kaptırması durumunda, “MHP ve HDP bir araya gelmeyiz diyorlardı. İşte geldiler” yönünde oluşan algıyı kullanacak. MHP’nin son tur oylamaya girmemesi durumunda ise AK Parti’nin adayı Meclis Başkanı seçilmiş olacak.

  İLK TUR 28 HAZİRAN’DA

  23 Haziran’daki yemin töreninin ardından 5 gün içinde TBMM Başkanı adayları, Başkanlık Divanı’na bildirilecek. 28 Haziran’da ilk tur oylama yapılacak. Oylamalarda milletvekilleri gizli oy ile tercihlerini belirleyecek. Oylamanın seyrine göre diğer turlar 5 gün içerisinde yapılacak. TBMM’nin 26’ncı Başkanı en geç 2 Temmuz’a kadar seçilmiş olacak.


  Görüş Bildir