Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.852
1.30%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Ak Partili Başkanın sözlerine CHP'den suç duyurusu

  CHP, AK Partili Yücel Barkazi'nin meclis üyesinin istifasına yol açan "Kadınlara görev vermeyeceğiz." sözleri hakkında suç duyurusunda bulundu.
  • 08.04.2014 - 17:36
  Ak Partili Başkanın sözlerine CHP'den suç duyurusu

  Ak Partili Başkanın sözlerine CHP den suç duyurusu #1

  CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, 30 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'den Bingöl Belediye Başkanlığına seçilen Yücel Barakazi hakkında, kadın Belediye Meclis Üyesi Nurten Ertuğrul'un istifasına yol açan sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

  DİLEKÇE BAŞSAVCILIKTA

  Suç duyurusu dilekçesini Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına veren Nazlıaka, adliye önünde basın açıklaması yaptı.

  "KADINI YOK SAYAN ZİHNİYET BAŞKAN OLARAK KARŞIMIZA ÇIKTI"

  "Kadını birey olarak görmeyen, kadını yok sayan zihniyet, bu kez de Bingöl'de belediye başkanı olarak karşımıza çıktı" diyen Nazlıaka, Barakazi'nin "belediye başkan yardımcılığı ve başkan vekilliğine kadınları getirmeyi düşünmediğini, toplumun bunu hazmetmeyeceğini, bunun dinen ve örfen de uygun olmadığını söylediğini" kaydetti.

  "KADINLARI HEDEF ALIYOR"

  "Bu cinsiyetçi ve ayrımcı" ifadeler nedeniyle aynı partiden birinci sırada Belediye Meclis üyeliğine seçilen Ertuğrul'un istifa ettiğine dikkati çeken Nazlıaka, bu sözlerin tüm kadınları hedef aldığını söyledi.

  "CİNSİYET AYRIMCILIĞINI SAVUNDU"

  Barakazi'nin tavrının, cinsiyet ayrımcılığını savunduğunu kaydeden Nazlıaka, "Bu tavrın, belediye başkanı sıfatıyla, cinsiyetine, cinsel yönelimine, dini ya da siyasal tercihlerine bakılmaksızın tüm yurttaşlara eşit davranma yükümlülüğü olan biri tarafından ortaya konulması kaygı düzeyimizi artırmıştır. Bu eylem ve söylem, tüm kadınlar açısından büyük mağduriyetler yaratılması riskini ciddi olarak artırmaktadır" diye konuştu.

  "TCK'YI AÇIKÇA ÇİĞNEMİŞTİR"

  Suç duyurusu dilekçesinde, Barakazi'nin söylediği belirtilen sözler kaydedildikten sonra, "Şüpheli, kadınları alenen aşağılayan ve kamu barışını bozan bu söylem ve eylemi ile anayasal eşitlik ve ayrımcılık yasağı ilkelerini, Türkiye'nin imzası bulunduğu uluslararası tüm sözleşmeleri ve TCK'yı açıkça çiğnemiştir" denildi.

  "AYIRIMCILIK, HAKARET..."

  Barakazi'nin, TCK'daki "ayrımcılık", "hakaret", "halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit", "suç işlemeye tahrik", "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama", "kanunlara uymamaya tahrik" ve "görevi kötüye kullanmak" suçlarını işlediği savunuldu.

  Ak Partili Başkanın sözlerine CHP den suç duyurusu #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir