Dolar
6.8597
0.1006%
Euro
7.7279
0.3154%
Altın
1775.06
-0.0157%
Borsa
115748.47
-0.9916%
G. Altın
392.135
0.2046%
Bitcoin
62784.75
0.0912%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  AK Partili Canikli Balyoz kararını yorumladı

  Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz Davası kararını değerlendiren AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, doğru ve yerinde bir karar olduğunu açıkladı.
  • 19.06.2014 - 09:11

  AK Partili Canikli Balyoz kararını yorumladı #1

  Giresun’da dün akşam bir otelde düzenlenen sünnet düğününe katılan Canikli gazetecilerin Balyoz Davası’nda Anayasa Mahkemesi’nin verdiği yeniden yargılama kararı ve 12 Eylül Davası’nda çıkan kararlarla ilgili sorularını yanıtladı.

  AK Partili Canikli Balyoz kararını yorumladı #2

  ''ÖNEMLİ VE OLUMLU BİR KARAR''

  Canikli, "Öncelikle Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bu kararın özgürlüklerin genişletilmesi, hukuk devleti ilkesinin tam olarak hayata geçirilmesi, eksiksiz uygulanması noktasında önemli bir karar, olumlu bir karar olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

  ''SUNİ DELİLLER ÇERÇEVESİNDE YARGILANDIKLARI İDDİA EDİLMİŞTİ''

  “Balyoz Davası dahil diğer benzeri yargılamalarda ki sorunlar şuydu, özellikle bazı sanıklar için özel deliller oluşturulduğu, olmayan suçlar için özel yöntemlerle belirli bir grubun yani açık söylemek gerekirse paralel örgüt tarafından yönlendirilen, onlar tarafından organize edilen bir yapı tarafından özel deliller oluşturuldu ve bazı kişilerin, bazı yargılanan sanıkların bu oluşturulan suni deliller çerçevesinde yargılandığı ve mahkum edildiği şeklinde çok yoğun iddialar gündeme gelmişti.'' diyen Canikli, ''Bu iddialara da kamuoyunun büyük bir bölümünün inandığını biliyoruz.

  ''İDDİALARIN CİDDİYE ALINIP ÜZERİNE GİDİLMESİ GEREKİR''

  Bu bağlamda bugüne kadar yapılan açıklamaların gerçekten bu iddiaların ciddiye alınması, üzerine gidilmesi, hakikaten yargılanan bazı sanıklar için oluşturulmuş fiftik deliller kullanılarak onların işlemedikleri suçlardan dolayı mahkum edilmesi hususu var ise bunun mutlaka üzerine gidilmesi ve değerlendirilmesi gerekir. Sonuç itibari ile adalet böyle bir şey. Eğer bir ülkede adalet bu özellikleri taşımıyorsa bu toplumun bütün dengesini bozar ve diğer alanlarda da ciddi sıkıntılara yol açar” dedi.

  ''KARAR TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİNDEKİ GERÇEĞİ ORTADAN KALDIRMAZ''

  Canikli, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bu kararı bu çerçevede düşünmek gerekir. Anayasa Mahkemesi oy birliğiyle bu iddiaların doğru olma ihtimalini çok kuvvetli olma olduğu kanaatini varmış olacak ki sonuç itibariyle tekrar bunların yargılanmaları gerektiği bu nedenle yani bazı delillerin gerçeği yansıtmadığı sonradan üretildiği ve belli bir amaç için üretildiği şeklinde bir kanaate varmış olacak ki böyle bir karar ihtiyas etti. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bu karar Türkiye’deki geçmişte darbeler yapıldığı darbecilerin yönetime el koydukları ve böyle bir geleneğin, altyapının olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz, kesinlikle.

  ''BUNLAR TAMAMEN GERÇEK DIŞIDIR GİBİ DEĞERLENDİRİLMEMELİ''

  Bu iki konuyu ayırmak gerekiyor. Yani anayasa mahkemesi darbe teşebbüsü olmamıştır, buna ilişkin cuntaların örgütlenmelerin, zaman zaman geçmişte hükümetimize yönelik bir takım çalışmalar içerisinde olmadıkları anlamında değerlendirilmemesi gerekir. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar darbelerle, darbeye teşebbüslerle ilgili olarak bunlar tamamen gerçek dışıdır gibi kesinlikle değerlendirilmemeli, böyle bir hataya düşülmemeli. Bu karar hiçbir şekilde bu anlama gelmez. Bütün bu değerlendirmeler çerçevesinde anayasa mahkemesinin verdiği bu kararın doğru ve yerinde bir karar olduğunu düşünüyoruz” 

  "12 EYLÜL DAVASI KARARI TARİHİ BİR ANDIR"

  Şu anda hayatta olan o dönemin iki generalleri hakkında müebbet mahkumiyet kararı çıkmıştır diyen Canikli, “Tasdik edilip edilmemesinin çok önemi yok önemli olan yargılama yapılmıştır, yargılanmışlardır ve birinci derece mahkeme tarafından mahkum edilmişlerdir. Bu tarihi bir andır. Darbecilerin yargılanabileceğini, mahkum edilebileceğini bütün Türkiye’ye ve bütün dünyaya gösterilmesi açısından son derece önemlidir. Bundan sonra darbe yapacaklar, darbe teşebbüsü içerisinde bulunacak olanlar binlerce defa düşünmek zorundalar. Bundan sonra hiç kimse kolay, kolay Türkiye’de darbeye teşebbüs edemeyecektir. Türkiye demokrasisi için bir dönüm noktasıdır. Yani Türkiye siyasi tarihinin o geçmiş darbelerin neredeyse tahammül haline geldiği cezalandırılmadığı adeta teşvik edildiği dönemler geride kalmıştır bitmiştir, AK Parti iktidarı milletten aldığı bu iradeyi gerçek anlamda milletin iradesini canı pahasına korumuştur, onun hakkını vermiştir onun yansımasıdır onun samimi göstergesidir” dedi.

  Canikli, gazetecilerin Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ve MHP’nin çatı adayı konusundaki soruya ise yanıt vermek istemedi.

  HALAY ÇEKİP 100 TL BAHŞİŞ VERDİ

  Sünnet düğününde ısrarlar üzerine halaya katılan Canikli, kendisine yaklaşan davulcuya bahşiş vermek için elini cebine attı. Cebinden önce 20 tl çıkan Canikli parayı cebine geri koydu. Tekrar para çıkardı ve eline gelen 100 TL’yi davulcuya bahşiş olarak verdi. Oldukça hareketli oyun oynayan Canikli oyunun sonunda davetlilerden yoğun alkış alarak masasına oturdu.

  Görüş Bildir