Euro
10.1643
0.49%
Dolar
8.6629
0.13%
Altın
491.5
-0.09%
Borsa
1.407
0%
Bitcoin
378.965
4.22%
14ºC
İstanbul
Bulutlu 14 C

  AK Partili Canikli: Bu bir savaş ilanı değil

  AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, Tezkere'nin içeriğinde Suriye'nin olmadığına yönelik sorulara yanıt verdi
  • 04.10.2012 - 18:20
  AK Partili Canikli: Bu bir savaş ilanı değil

  AK Partili Canikli: Bu bir savaş ilanı değil #1

  AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, TBMM'de kabul edilen Tezkere konusunda ''Bu bir savaş ilanı değildir, ihtiyat ve tedbir özelliği ön planda...'' dedi.

  Canikli, TBMM Genel Kurulu'nda kapalı oturumun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Tezkere'nin içeriğinde Suriye'nin olmadığına yönelik sorulara, ''Teknik olarak doğru yöntem bu. 'Yabancı ülkelere' diye alınıyor. Ama çok geniş kapsam algılaması olmasın diye de gerekçeye yazılıyor. Daha önceki örneklerde, diğer örneklerde de var'' karşılığını verdi.

  "IRAK'I KAPSAMIYOR"

  Bir gazetecinin ''Irak'ı da kapsamıyor mu?'' sorusuna, ''Hayır kapsamıyor. Perşembe günü Irak ile ilgili Tezkere Genel Kurul gündemine geliyor. Gerekçesinde çok net olarak belirttik. Bunun Suriye'ye yönelik olduğunu...Başka ülkeyi kapsamıyor. Teknik olarak böyle yazılması gerekiyor. Muhalefetin bu konudaki eleştirileri doğru değil. İki yöntem de doğru; ikisinin de örnekleri var. Tezkere metninine doğrudan asker gönderilecek ülke veya ülkelerin belirtilmesi yöntemi de doğru, bu şekilde metne konulmadan da...Bu daha doğru aslında. Gerekçe de Tezkere'nin bir parçasıdır. Orada Suriye olarak çok net ifade ediliyor. Yanlış anlama söz konusu değil'' diye konuştu.

  Canikli, ''Bu Tezkere ile başka ülkeye asker gönderilmesi söz konusu değil mi?'' sorusuna, ''Hayır mümkün değil' karşılığını verdi.

  "TEZKERE SAVAŞ İLANI DEĞİL"

  Tezkere'nin bir ''savaş ilanı'' olmadığını belirten Canikli, ''O anlama gelmiyor. Hemen ertesi gün savaşa giriyor değiliz. İhtiyat ve tedbir özelliği ön planda'' dedi.

  Bugüne kadar nota ve ikazlara rağmen defalarca saldırının söz konusu olduğunu ifade eden Canikli, bazı CHP'li milletvekillerinin söylediği ''Kaynağı nedir, provokasyon mu, muhaliflerin saldırısı mı?'' iddialarının doğru olmadığını söyledi.

  ''Çok net şekilde bu Suriye ordusu tarafından yapılan saldırıdır, bir değil, birkaç saldırıdır. Muhaliflerden olmadığı kesin zaten. Daha sonra Suriye tarafı, kendileri tarafından yapıldığını kabul etti'' diyen Canikli, şöyle konuştu:

  "İKAZLARA RAĞMEN SALDIRILARA DEVAM ETTİLER"

  ''Suriye ordusu tarafından yapıldığı tartışmasız. Bu bir kere yapılan olay değil, daha önce de birkaç kez yapıldı ve ikazlara rağmen devam etti. Burada artık kasıtlı yapıldığı konusunda çok net şekilde bilgi ve algılama var devlet yetkilileri nezdinde... Dolayısıyla tedbir amaçlı böyle bir tezkerenin alınması gerekiyordu. Böyle bir tehdit algılaması söz konusu ise -ki olaylar da onu gösteriyor- İhtiyat ve tedbir özelliği ön planda, bu son derece önemli. Bazlarının dediği gibi hemen ertesi gün savaşa girme söz konusu değil.''

  Canikli, ''MHP destek verirken PKK ve peşmergeleri gündeme getirdi. Operasyonların bunu da kapsadığını ileri sürüyor'' sözlerine, ''Elbette. Çok ayrıntıya girmeye gerek yok, ama sonuç itibarıyla orada etnik, dini özellikler üzerinden siyasi talepler, yapılanmalar gündeme geldiğinde sorun olur. Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden gelişmeler olur. Biz Suriye'nin tek, bütün Suriye olarak kalmasını istiyoruz'' dedi.

  "TÜRKİYE'NİN EGEMENLİĞİNİ VE GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDEN TÜM HUSUSLAR İÇİN GEÇERLİ"

  Canikli, ''Tezkere, böyle bir güvenlik sorunu söz konusu olduğunda da kullanılabilir mi?'' sorusuna, "Türkiye'nin egemenliğini ve güvenliğini tehdit eden tüm hususlar için geçerli. Nereden gelirse gelsin, hangi şekilde oluşursa oluşsun. Ama bu savaş ilanı değil, tedbirdir, kararlığı göstermek açısından son derece önemlidir. Bu hususlar, bu tehlikeler ortaya çıktığında da tereddütsüz şekilde gerekli adımlar atılır'' diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir