Petrol
111.3
0.47%
Euro
17.2506
1.26%
Dolar
16.097
1.08%
Altın
962.29
1.42%
Borsa
2396
0.62%
Bitcoin
474.801
-1.82%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Ak Partili Yasin Aktay: Kobani'de trajedi yok

  AK Parti'nin Dışişlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, "Kobani neden dünya için en önemli sorun haline geldi? Gerçekten bunu merak ediyorum" dedi.
  • 10.10.2014 - 17:35
  Ak Partili Yasin Aktay: Kobani'de trajedi yok

  Ak Partili Yasin Aktay: Kobani de trajedi yok #1

  AK Parti'nin Dışişlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, BBC'ye verdiği röportajda, "Kobani neden dünya için en önemli sorun haline geldi? Gerçekten bunu merak ediyorum" dedi. Aktay, Kobani'de yaşananları bir trajedi olarak değil, "iki terörist grup arasındaki savaş" olarak değerlendirdi.

  HANGİSİ DAHA ÖNEMLİ?

  AK Parti'nin Dışişlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay BBC'den Mark Lowen'a kısa bir röportaj verdi. Lowen'ın Kobani'de yaşananlar ve Türkiye'nin dış politikasına dair sorularına Aktay'dan ilginç cevaplar geldi. Suriye'de bir trajedi yaşandığını söyleyen Aktay, "az sayıda" insan öldüğü için Kobani'nin daha önemsiz olduğunu savundu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay "Kobani'de 1000'den az insan öldürüldü. Ama Suriye'de 300 bin insan öldürüldü. Hangisi daha önemli? Biz, bu tarz bir sorgulamayı sorguluyoruz." dedi.

  'DÜŞMAN KİM' SORUSU

  Muhabirin "Hangisi sizin düşmanınız IŞİD mi yoksa Kürtler mi?" sorusu üzerine Yasin Aktay, Kobani'deki savaşın iki terörist grup arasında olduğunu söyledi ve "teröristler arasında ayrım yapmıyoruz" ifadelerini kullandı. Aktay röportajda, Esed zulmünden kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelileri vurgularken, Kobani'deki topraklarından göç etmek zorunda kalan yaklaşık 140 bin Kürt'ten hiç bahsetmedi ve ardından da 'kentte bir trajedi yaşanmadığını' savundu. Aktay sözlerine şu şekilde devam etti: "Kobani neden dünya için en önemli sorun haline geldi? Gerçekten bunu merak ediyorum. Türkiye bunu merak ediyor. Kobani'de 1000'den az insan öldürüldü. Ama Suriye'de 300 bin insan öldürüldü. Hangisi daha önemli? Biz, bu tarz bir sorgulamayı sorguluyoruz. Şu an 1 buçuk milyon insan Türkiye'ye sığınmış durumda. Ve Türkiye bütün bu sığınmacıların sıkıntısını çekiyor, kimse bununla ilgilenmiyor. Şimdi dünya çapından insanlar bizden Kobani'ye müdahale etmemizi istiyor.

  "KOBANİ'DE NE OLUYOR Kİ?"

  Oradaki bütün siviller zaten şu an Türkiye'de. Türkiye bütün sivilleri kurtardı. Şu an iki terörist grup arasında savaş yaşanıyor. (tekrar) Şu an Kobani'de iki terörist grup arasında savaş yaşanıyor. Türkiye'deki terör örgütü PKK'dan bazılarının çığırtkanlığını yaptığının aksine, Kobani'de ya da başka bir yerde şu an bir trajedi yok.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir