Petrol
112.28
0.10%
Euro
17.3593
-0.16%
Dolar
16.6245
-0.08%
Altın
972.09
-0.09%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
341.498
-0.37%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  AK Parti'ye saldıranlar Ankara'da yakayı ele verdi

  AK Parti merkezine ve Adalet Bakanlığı'na saldıran iki DHKP-C'li Ankara'da yakalandı. Polis 3. kişiyi arıyor..
  • 22.03.2013 - 06:12
  AK Parti'ye saldıranlar Ankara'da yakayı ele verdi

  AK Parti ye saldıranlar Ankara da yakayı ele verdi #1

  Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi'ne yönelik saldırılarla ilgili yürütülen soruşturmada, her iki saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerin kimlikleri tespit edildi. AK Parti Genel Merkezi'ne 66 mm'lik M 72 tipi anti tank roket atar kullanan kişinin Çorum nüfusuna kayıtlı Muharrem K. olduğu belirlenirken, Adalet Bakanlığı'na yönelik yapılan saldırıda Rus yapımı savunma tipi olan ve yaklaşık 40 yıllık olan el bombaları kullanan kişinin de Hasan B. olduğu öne sürüldü. Çorum nüfusuna kayıtlı şüpheli Murat K.'nın ise AK Parti binasına yapılan eylem sırasında "gözcülük yaptığı" iddia edildi.

  Envarterde kayıtlı olmayan bomba ve anti tank roketiyle eylemde bulunan şüphelilerden Muharrem K. ile Murat K.'nın Yunanistan'daki Lavrion DHKP-C kampında eğitim gördükleri ve buradan Türkiye'ye girdikleri tespit edildi. Hasan B.'nin ise Suriye ve Almanya bağlantılı olabileceği ifade edildi.

  MAMAK'TA HELİKOPTER DESTEKLİ OPERASYON

  AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı'na yönelik saldırılardan sonra polis operasyonları genişletti. Saldırganların en son Mamak İlçesi'nde görüldüğü ihbarının yapılması üzerine polis bir çok adrese baskın yaptı.

  AK Parti ye saldıranlar Ankara da yakayı ele verdi #2
  Ankara Terörle Mücadele ve İstihbarat ekiplerinin uyarısı üzerine Özel Harekat Polisleri havadan polis helikopterleri destekli baskınlar yapıyor. Mamak İlçesi başta olmak üzere 14 ayrı adrese baskın yapıldı. Operasyonlarda şu ana kadar 9 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

  ADRESLER BELİRLENDİ

  Saldırıya katıldığı iddia edilen kişilerin kimliklerini tespit eden polis ise sonuca dün akşam ulaştı. Olaydan sonra kimlikleri belirlenen saldırganların telefon ve internet yoluyla iletişim kurmadığını belirleyen polis, militanların gidecekleri adreslere tek tek baskın düzenleyerek sonuca ulaştı.

  Saldırganlar "bombalı saldırı yapmaya hazırlanan 14 kişilik listede" isimlerinin olduğu belirlenen Muharrem K. ve Murat K., bu yolla polis tarafından Ankara'da yakalandı. Adalet Bakanlığı'na yapılan saldırının şüphelisinin ise Hasan B. olduğu ifade edilirken, polis Hasan B.'yi yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor.

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "İsimleri bilinen, listedeki kişilerden ikisi. Zaten kendilerini gizlemiş değiller. Görüntülerde yüzleri görülüyor" demişti.

  MİT'İN LİSTESİNDELER

  Muharrem K. ile Hasan B.'nin MİT Müsteşarlığı'nın kısa bir süre önce Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği 104 kişilik "DHKP-C'li albümünde" yeraldıkları anlaşıldı. MİT'in eylem yapacak DHKP-C'li militanlar listesinde bulunan iki ismin arandığı tespit edildi.

  ZAMANLAMA ÖNEMLİ

  Terör uzmanları saldırının zamanlamasına dikkat çekiyorlar: "DHKP-C, 21 Mart tarihinden sonra PKK'nın strateji değiştireceğine inanıyor. Barış sürecinin amacına ulaşacağı tezi üzerine de strateji geliştirdiler. Amaçları ise PKK'nın silah bırakıp Türkiye'yi terk etmesinden sonra doğacak boşluğu doldurmak. Bu tür eylemler yaparak varlığını ispatlamak istiyor. Amacı şiddet eylemi üretebilen örgütler içinde ana karakter olmak, çekim merkezi olmak. Bu yüzden son dönemlerde eylem sayısını artırdı."

  Terör uzmanları Suriye'nin DHKP-C kozunu kullanarak Türkiye'yi karıştırmak istediği yorumunu da yapıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir