Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
378.380
-0.24%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  Akçakale'yi vuran top mermisini tespit eden radar

  TSK'nın envanterindeki bu radarlar, füze veya mermiler düşmeden anında atılan yeri tespit ediyor.
  • 04.10.2012 - 15:03
  Akçakale'yi vuran top mermisini tespit eden radar

  Akçakale yi vuran top mermisini tespit eden radar #1

  Suriye'den gelen ve sınırdaki Akçakale'ye düşen top mermileri, Türk Kara Kuvvetleri tarafından kullanılan özel radarlar tarafından tespit edilerek hemen karşılık verildi.

  Beş vatandaşımızın hayatını kaybettiği saldırıların ardından Türk Silahlı Kuvvetleri, top atışları ile karşılık verdi.

  Angajman kuralları çerçevesinde yapılan bu operasyonda Suriye tarafından gelen top mermileri nasıl tespit edildi?

  ENVARTERDE ÖZEL RADARLAR BULUNUYOR

  Top, havan veya füze atışlarının tespit edilebilmesi için Türk Kara Kuvvetleri'nin envanterinde özel radarlar bulunuyor. İki farklı sistemden biri Amerikan Northrop Grumman ve Raytheon tarafından tasarlanan AN/TPQ-36 Fire Finder radarı. Mobil olan bu radar sistemi envantere 1989'da girdi. Mobil yani özel araçlarla çekilen radar istenilen yere kurulabiliyor.

  TSK'NIN ÖZEL RADARI

  Akçakale yi vuran top mermisini tespit eden radar #2

  TOP MERMİSİ DÜŞMEDEN ATILDIĞI YER BULUNABİLİYOR

  Radar, düşman topçu ve füze bataryalarının konumları, yatayda 90 derece genişliğindeki bölgeyi saniyede birkaç kez tarayarak tespit edebiliyor. Atış yapıldığında top mermisi otomatik olarak algılanıyor. Yörüngesi hesaplanarak atış yapılan noktanın koordinatları belirleniyor. Bu işlemin çok hızlı yapılması sayesinde atış yapılan yer daha top mermisi hedefe düşmeden bulunabiliyor.

  Kullanılan AN/ATQ-36 radarları, ilk olarak 1999'da modernize edilerek (V)9 standartlarına yükseltildi. 2009 yılında ise ASELSAN'la yapılan anlaşma ile bu radarlar Kara Seyrüsefer Sistemi entegrasyonu ve Ateş Destek Otomasyon Sistemi (ADOP-2000) ile birlikte çalışması sağlandı. Bu sayede radarlardan gelen bilgiler çok hassas atış yapabilen T-155 Fırtına obüsleri ile birlikte çalışması sağlandı. 40 kilometre menzilli bu toplar, hassas bilgilerle nokta atışları gerçekleştirebiliyor. T-155 Fırtına ile Kasırga ve Yaldırım karadan karaya roket sistemleri de radarla uyumlu çalışabiliyor.

  Kara Kuvvetleri'nde kullanılmak üzere 2006'da Almanya'dan iki adet de Cobra atış takip radar sistemi satın alındı. Alman-İngiliz ve Fransız ortak tasarımı olan Cobra radarı, askeri kamyonların üzerinde taşınabiliyor. 2007'de envantere giren sistem, MAN 8X8 taktik kamyonun üzerine monteli. Üç boyutlu sistem, ihtiyaç duyulan bölgelere kaydırılarak kullanılıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir