Petrol
114.12
0.28%
Euro
17.4203
-0.76%
Dolar
16.6488
-0.20%
Altın
971.67
-0.45%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
336.604
-3.50%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  Akdeniz'den Hacettepe'ye geçmiş olsun mesajı

  Uğur Acar'ın yüz naklini gerçekleştiren doktordan Hacettep'ye geçmiş olsun mesajı..
  • 27.02.2012 - 14:21
  Akdeniz'den Hacettepe'ye geçmiş olsun mesajı

  Akdeniz den Hacettepe ye geçmiş olsun mesajı #1

  Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Hacettepe Üniversitesi'nde (HÜ) yapılan ameliyatla nakledilen uzuvları geri alınan Şevket Çavdar'a geçmiş olsun dileğinde bulundu.

  Prof.Dr. Ömer Özkan, HÜ'de dünyada ilk kez çift kol ve bacak nakli yapılan Şevket Çavdar'dan önce sağ bacağın, bugün de sol bacak ve iki kolun alınması üzerine yaptığı açıklamada, hastaya geçmiş olsun dileğinde bulundu. Hastanın bir an önce eski sağlığına kavuşması dileyen Prof.Dr. Özkan, bu konuda başka bir değerlendirmede bulunmasının doğru olmayacağını kaydetti.

  KAVDIR'IN DURUMU İYİ

  37 gün önce AÜ Hastanesi'nde çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır'ın sağlık durumunun ise iyi olduğunu aktaran Prof.Dr. Özkan, "Atilla Kavdır'ın tıpkı daha önce çift kol nakli yapılan Cihan Topal gibi fizik tedavisine 10 gün sonra başlayacağız. İç organlarının etkilenmemesi için kullanılan ilaçları da bir hafta sonra kesecek ve rutin ilaç kullanımına izin vereceğiz. Kavdır'ın sağlık durumu gayet iyi. Tırnakları da uzamaya başladı" diye konuştu.

  ACAR FİZİK TEDAVİYE BAŞLAYACAK

  Türkiye'nin ilk yüz nakilli hastası Uğur Acar'ın ise normal yaşamına döndüğünü ve taburcu olacağı günü beklediğini aktaran Prof.Dr. Ömer Özkan, Uğur Acar için de fizik tedavi takvimini belirlemek için çalıştıklarını vurguladı.

  YENİ YÜZ VE PARMAK İZİ, 1 YIL SONUNDA BİLDİRİLECEK

  Sağlık Bakanlığı yönergesi gereği yeni yüz ve parmak izini 1 yıl içerisinde valilik ve emniyete bildirmek zorunda olduklarını sözlerine ekleyen Prof.Dr. Ömer Özkan, "Yaklaşık 1.5 yıl önce çift kol nakli olan Cihan Topal'ın parmak izini 1 yılın bitiminde valilik ve emniyete bildirdik. Yüz nakli olan Uğur Acar'ın yüz hatlarının oturması, mimiklerinin gelişmesi, sinir ve kasların şekillenmesi 1 yılı alacaktır. Bu süre sonunda yeni yüzünü kimliğinde kullanabilecek. Atilla Kavdır da Cihan Topal'da olduğu gibi 1 yılın sonunda parmak izlerini valilik ve emniyete bildirecek" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir