Euro
10.1282
0.69%
Dolar
8.6035
0.91%
Altın
483.74
0.67%
Borsa
1.423
0.34%
Bitcoin
406.168
0.69%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C
  Akdoğan: Hükümet vücudunu siper etti

  Akdoğan: Hükümet vücudunu siper etti

  Yalçın Akdoğan, dün Taraf gazetesinde yayımlanan MGK kararları için 'alınan kararlar tavsiye niteliğindedir' dedi
  • 29.11.2013 - 12:41

  Akdoğan: Hükümet vücudunu siper etti #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Siyasi Başdanışmanı ve Star gazetesinin yazarı Yalçın Akdoğan, dünkü açıklamasından sonra bugün de Star gazetesindeki yazısında 2004 tarihli MGK toplantısında Gülen cemaatine yönelik alındığı öne sürülen kararla ilgili konuya ilişkin detaylı açıklamalara yer verdi. Akdoğan "Hükümet tüm bu süreçte, saldırılara ve girişimlere göğüs gerdi, vücudunu siper etti" dedi.

  "KARARLAR TAVSİYE NİTELİĞİNDE"

  Yazısında 'Öncelikle MGK kararları tavsiye niteliğindedir' diyen Akdoğan, 'Geçen 9 yıl, böyle bir eylem planı ve uygulama olmadığını ortaya koymuştur. Bu MGK kararı da Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılmamış, uygulamaya dönüşmemiştir. Bu tavsiye kararı, hiçbir kuruma veya kişiye gönderilmemiştir' ifadesini kullandı.

  Yalçın Akdoğan'ın Star gazetesinde 'Hükümet vücudunu siper etti' başlığı ile yayımlanan yazısı şöyle:

  Dün Taraf gazetesinde çıkan bir haber önemli bir gündem maddesi haline geldi. 'Gülen'i bitirme kararı' şeklinde duyurulan haber, 2004 tarihli Milli Güvenlik Kurulunda gündeme gelen bir kararla ilgili... Habere göre Ahmet Necdet Sezer başkanlığındaki MGK'da Türkiye'de Nurculuk ve Gülen grubu konusu değerlendirilmiş ve bu konuda bir eylem planı hazırlanması istenmiş.

  YOK HÜKMÜNDE

  Dün yaptığım açıklamada bu kararın hükümet tarafından 'yok hükmünde' kabul edildiğini, Bakanlar Kurulu kararı alınmadığını ve herhangi bir işlem yapılmadığı ifade ettim.

  Malum AK Parti'nin ilk yıllarında sadece MGK'da değil, YAŞ ve Terörle Mücadele Yüksek Kurulu gibi ortamlarda 'irtica' öncelikli başlıklardan biriydi. Bu konudaki suçlamalar da çoğunlukla hükümete yönelik serzenişler, eleştiriler ve tarizler şeklinde ortaya çıkıyordu. Hükümet irtica tehdidi başlığı altında yapılan suçlamaların sanal ve asılsız olduğunu anlatmakla, sadece kendisini değil tüm muhafazakar camiayı savunmakla uğraşıyordu.

  HÜKÜMET KENDİNİ SİPER ETTİ

  Hangi okulda başörtülü öğrenci var, nerelerde Kur'an Kursu faaliyeti yürütülüyor, hangi cemaat ne tür faaliyetler yapıyor gibi meseleler sürekli gündeme taşınıyordu. Neticede iktidara yönelen saldırılar, yapılan çıkışlar, açıklanan bildiriler, ardından gelen kapatma davası hep 'irtica' suçlamasına dayandı. Hükümet tüm bu süreçte bu saldırılara ve girişimlere göğüs gerdi, vücudunu siper etti.

  9 YILDIR UYGULANMADI

  MGK'nın eski yapısının devam ettiği günlerdeki toplantılarda bu tür konular konuşulmuştur ancak hükümet buna yönelik hiçbir yanlış girişimin içinde olmamıştır. Öncelikle MGK kararları tavsiye niteliğindedir. Ayrıca geçen 9 yıl böyle bir eylem planı ve uygulama olmadığını ortaya koymuştur.

  YALÇIN AKDOĞAN'IN YAZISININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

  Akdoğan: Hükümet vücudunu siper etti #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir