Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
486.180
2.43%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 16 C

  Akdoğan: Kimse bize ödev verme şımarıklığına girmesin

  Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Biz yardım yaparken birileri ahkam kesiyor. Kimsenin Türkiye'ye ev ödevi verme gibi şımarıklık içerisine girmemesi gerek" dedi.
  • 26.09.2014 - 19:29
  Akdoğan: Kimse bize ödev verme şımarıklığına girmesin

  Akdoğan: Kimse bize ödev verme şımarıklığına girmesin #1

  Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Hasan Kalyancu Üniversitesi'nin (HKÜ) yeni akademik yılının açılışında bir konuşma yaptı. Merhum Hasan Kalyoncu'yu rahmetle andıklarını, onun öncülüğünde kurulan üniversitenin bugün gerek fiziki yapısı gerekse eğitim kalitesiyle büyüyen Türkiye'nin öncü kurumlarından olduğunu söyledi.

  ZULÜMDEN KAÇAN KİM OLURSA GÖNLÜMÜZÜ AÇARIZ

  Akdoğan, Suriyeli mülteciler nedeniyle son dönemlerde sosyal sorunların yaşandığını ancak bunun üniversitelerin destekleriyle kısa zamanda çözülebileceğini vurguladı.

  Türkiye'nin herhangi bir ülke olmadığını kaydeden Akdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Biz zulümden kaçan kim olursa gönlümüzü ve kucağımızı açmak durumundayız. Bu sadece bugünkü değil, geçmişimizden gelen kültürümüzdür. 1,5 milyon Suriyeliye gönlünü açtı bu millet. Buraya çok büyük travmalar yaşamış insanlar geliyor. Bu çok kolay değil. Buna dayalı elbetteki sıkıntılar yaşanabilir ama bunu milletçe göğüslemek ve çekmek zorundayız.

  KİMSE TÜRKİYE'YE EV ÖDEVİ VERME ŞIMARIKLIĞINA GİRMESİN

  Biz bu yardımları yaparken birileri ahkam kesiyor ve 'Şu yapılmalı, bu yapılmalı' diyorlar. Peki kardeşim Türkiye burada 1,5 milyon insanı ağırlıyor, sen ne yapıyorsun? Taşın altına elini mi soktun? 3-5 insanı ağırladın mı? Türkiye bunu tek başına ağırlayan bir ülke. O zaman kimsenin Türkiye'ye ev ödevi verme gibi şımarıklık içerisine girmemesi gerek. Türkiye kendi milli çıkarları neyi gerektiriyorsa kendisi planlar ve o adımları kendisi atar. Bugüne kadar da atmaktadır. Türkiye'nin yaptığı uyarılar dikkate alınmadığı için bölgede sorunlar derinleşmiştir."

  TERÖRLE MÜCADELEDE YALNIZ BIRAKILDIK

  Akdoğan, terörle mücadelenin Türkiye'nin yıllardır uyguladığı, hep yalnız bırakıldığı, sürekli gündeme getirdiği bir konu olduğunu vurgulayarak, "Bu küresel bir meseledir. Biz 'sürekli ortak mücadele gerekir' derken birileri hep topu taca atıyordu. 'Esed giderse ne olacak, alternatif yok. Var olan duruma göz yumalım' sözlerinin yarattığı pasifliğin arkasına sığındılar" diye konuştu.

  AK Parti'nin varlığı itibarıyla silaha ve teröre karşı olduğunu ifade eden Akdoğan, Türkiye'nin terörle mücadele konusunda elinden geleni yaptığını kaydetti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir