Akşener o generali açıkladı

Akşener o generali açıkladı

Refahyol hükümetinin İçişleri Bakanı Meral Akşener, 28 Şubat soruşturmasında tanık sıfatıyla ifade verdi.

O MESAJ ÇEVİK BİR'DEN GELMEDİ

28 Şubat sürecinde tutuklanan Genelkurmay eski 2. Başkanı Çevik Bir tarafından, "Söyleyin o kadına ayağını denk alsın, yoksa İçişleri Bakanlığı önünde yağlı kazığa oturturuz" mesajıyla tehdit edildiği öne sürülen ancak o tehdidin Bir'den gelmediğini açıklayan Akşener'in ifadesinde o generalin ismini söylediği öğrenildi.

2,5 SAAT İFADE VERDİ

Akşener, 2,5 saatlik ifadesi sırasında, Batı Çalışma Grubu'nun faaliyetlerine ve Bülent Orakoğlu'nun başkanlığındaki Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'nın ele geçirdiği BÇG belgelerine ilişkin soruları yanıtladı.

GENERALİN İSMİNİ AÇIKLADI

Akşener'e, kamuoyunda 28 Şubat kararları olarak bilinen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kararlarıyla ilgili de sorular sorulduğu öğrenildi. 28 Şubat sürecinde bir generalin, Akşener'e iletmesi için İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Teoman Ünüsan'a söylediği iddia edilen, "Söyleyin o kadına ayağını denk alsın, yoksa İçişleri Bakanlığı önünde yağlı kazığa oturturuz" sözleri hafızalara yer etmişti. Meral Akşener, savcılık ifadesi sırasında o generalin Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı Çetin Sanver olduğunu açıkladı.

O GENERAL ÇEVİK BİR DEĞİL

Akşener'in, kendisini tehdit eden kişinin soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Genelkurmay eski 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir olmadığını ifade ettiği öğrenildi. Savcılık kaynakları da Akşener'in generalin ismini verdiğini doğruladı ancak işlem yapılması ihtimali nedeniyle isim açıklamadı.

KAZIKÇI GENERALE KAZIKLI VOYVODA CEVABI

Meral Akşener, kendisine "Söyleyin ona, bakanlığın önünde yağlı kazığa oturturuz" mesajını gönderen ismin Korgeneral Çetin Sanver olduğunu savcıya açıkladı. Akşener'in, gönderilen mesaja karşılık, "Söyleyin ona, ben Balkanlıyım. Kazık deyince aklıma Balkanlı olan Kazıklı Voyvoda geldi. Kazıklı Voyvoda'yı da iyi tanırız. Ama unutulmasın ki, Kazıklı Voyvoda da bir homoseksüeldi" dediği iddia edilmişti.