Euro
15.3623
0.18%
Dolar
13.4489
0.08%
Altın
788.0590
0.25%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
573.890
-1.39%
7ºC
İstanbul
Hafif yağmur 7 C
  Akyol: Sırrı Süreyya Aygün konusunda neden susuyor

  Akyol: Sırrı Süreyya Aygün konusunda neden susuyor

  Taha Akyol: Sırrı Süreyya Önder PKK tarafından kaçırılan Aygün konusunda neden susuyor?
  • 15.08.2012 - 12:49

  Akyol: Sırrı Süreyya Aygün konusunda neden susuyor #1

  CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, yaşları 18 ile 25 arasında değişen 6 PKK'lı tarafından kaçırılmasının üzerinden geçen 48'inci saatin sonunda kaçırıldığı yere 10 kilometre uzaklıkta serbest bırakıldı.

  PKK'lılarla birlikte geçirdiği 48 saati anlatan Aygün, "Dağda geçirdiğim vakit benim için zor değildi. Biliyorsunuz ben dayanıklı biriyim" dedi. PKK'lı grubun kendisine son derece saygılı davrandığını vurgulayan Aygün, "Rahatım ve güvenliğim için tüm önlemleri almışlardı. Kaçırdıktan sonra yaklaşık 6-7 saat yürüttüler ve bir dere boyuna geldik. Serbest bırakıldığım ana kadar dere kıyısında bekledik" dedi.

  Hüseyin Aygün'ün serbest bırakılmasının ardından Taha Akyol bugünkü köşesinde konuya ilişkin bir değerlendirme yaptı. BDP'li vekillere yüklenen Akyol, "Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder, kendileri gibi 'sol' bir milletvekilinin silah zoruyla kaçırılmasına karşı çıkma yönünde "devrimci" bir tavır koydular mı?" diye sordu.

  İşte Akyol'un "Diz çöktürmek" başlıklı yazısı

  Hüseyin Aygün'e, ailesine, dostlarına geçmiş olsun diyorum. Serbest bırakılması beklenen bir olaydı, ancak serbest bırakılmış olması, olayın önemini azaltmaz. PKK'nın bölgede şiddet ve tehditle demokratik siyaseti ve Kürtlerin seçme özgürlüğünü boğmak istediği hiç akıldan çıkmamalıdır.

  SUSKUN KALAN ÖZGÜRLÜKÇÜLER

  Diğer önemli bir husus da "seçilmiş" milletvekilinin kaçırılması karşısında suskun kalan "özgürlükçü"lerdir; Ahmet Türk'ten bir protesto duydunuz mu? 'Sol' gelenekten gelen Ertuğrul Kürkçü ve Sırrı Süreyya Önder, kendileri gibi 'sol' bir milletvekilinin silah zoruyla kaçırılmasına karşı çıkma yönünde "devrimci" bir tavır koydular mı?

  PKK MAHALLELESİNDE ÖZGÜRLÜK

  Eminim asla tasvip etmemişlerdir, rahatsız olmuşlardır, ama protesto anlamında tek kelime edememiş olmaları, PKK 'mahallesi'nde "özgürlüğün" ne anlama geldiğinin bir göstergesidir.

  DERSİM'İN ÖZEL BİR ANLAMI VAR

  PKK neden başka bir ilde başka bir vekili değil de Hüseyin Aygün'ü kaçırdı? Yarın başka yerlerde benzer eylemler yapabilir. Zaten vekil olmasa da kamu görevlisi ve sivil vatandaşları, yerel parti yöneticilerini öteden beri kaçırıyor. Vekil kaçırma olarak ilk eylemini Dersim'de yapmasının özel bir anlamı var.

  Çünkü Dersim baştan beri kendi Alevi ve sol ağırlıklı kimliğini koruyor, PKK'nın totaliter egemenliği karşısında diz çökmüyor.

  Halbuki PKK "KCK vatandaşlığı" adı altında ütülenmiş, bütün özgünlükleri silinmiş, uydulaşmış bir yığın istiyor.

  DERSİM OY VERMEYİ REDDEDİYOR

  Dersim ise bunu reddediyor.

  İşte Dersim'de PKK çizgisindeki partilerin aldığı oy oranları:

  Akyol: Sırrı Süreyya Aygün konusunda neden susuyor #2
  Son 2011 seçimlerinde Tunceli'nin ikinci milletvekilliğini Hüseyin Aygün'ün kazanmasına nasıl öfkelendikleri, CHP seçim bürosunu basıp tahrip etmeleriyle ortaya çıkmıştı.

  CHP daima birinci parti olmaktadır burada.

  Hüseyin Aygün'ü kaçırmaları, bu tabloyu zorla değiştirmek için Dersim'e yapılmış bir tehdittir. BDP'li milletvekilleri gibi Dersim'in de suskun, sadece PKK diliyle konuşur hale gelmesini istiyor.

  PKK'YA KARŞI ÇIKIYOR

  Aygün ise devleti eleştirdiği gibi, adını koyarak "PKK terörü"ne karşı çıkıyor, Dersim'de seçimlerin "PKK terörü altında yapıldığını" söylüyor, "PKK'nın kuyruğuna takılan aydınlar"ı eleştiriyordu.

  PKK, Aygün'ü "barajlar yapılması gibi asimilasyon politikalarına destek oluyor!" diye kaçırmıştı!

  Fakat kaçıranlar, "dört parti çözüm için bir araya gelsin... özerklik Avrupa'da da var, savaş anlamsız" gibi masumane sözler etmişler. Gençler bu sözlerinde elbette samimi olabilir.

  PKK TOTALİTARİZMİ ELEŞTİRİLMELİ

  Zaten sorun, PKK'nın bütün Kongre belgelerinde Türkiye'den "düşman, sömürgeci ülke" diye bahsedilmesi, Avrupai özerkliğin ve demokrasinin "liberal burjuva yozlaşması" diye suçlanarak "demokratik özerklik" etiketi altında Stalinist bir düzen öngörülmesidir. Bu, Kürtlerin siyasi tercih özgürlüğüne de en ciddi tehdittir.

  Bütün demokratlar, özellikle de sol demokratlar PKK totalitarizmini eleştirmelidir.


  Görüş Bildir