Petrol
110.16
-0.56%
Euro
17.0239
-0.07%
Dolar
15.938
0.08%
Altın
948.98
0.02%
Borsa
2381
0.00%
Bitcoin
473.445
-1.91%
15ºC
İstanbul
Güneşli 15 C
  Alev Alatlı: İhsanoğlu’nun aday gösterilmesi laubalilik

  Alev Alatlı: İhsanoğlu’nun aday gösterilmesi laubalilik

  İktisatçı-Yazar Alev Alatlı, “İhsanoğlu’nun aday gösterilmesi bile laubalilik ve ciddiyetsizliktir. İhsanoğlu’na %38 oy intikam hisleriyle verildi" dedi.
  • 18.08.2014 - 19:05

  Alev Alatlı: İhsanoğlu’nun aday gösterilmesi laubalilik #1

  Gezi olaylarından bu yana Türkiye solu ve Türkiye aydını hakkında ezber bozan açıklamalar yapan yazar İktisatçı-Yazar Alev Alatlı, 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını değerlendirdi.

  "EKLEMEDDİN BEY'İN %38 ALMASI ÜZÜCÜ"

  Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun aldığı oy oranını değerlendiren Alatlı, "Oyların %38’dan fazlasının Ekmeleddin Bey'e yönlenebilmiş olmasını üzücü buluyorum. Yanlış anlamayın, bunu, Tayyip Bey daha çoğuna layıktı, yüzde altmışla , efendim, yetmişle gelmeliydi anlamında söylemiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı gibi bir mevkinin değerlendirilmesindeki laubaliliğe işaret etmeye çalışıyorum" dedi.

  "SEÇMEN TANIMADIĞI BİR İMPLANTA NASIL OY VERDİ?"

  Alatlı sözlerini şöyle sürdürdü;

  "Fıkrayı bilirsiniz, Hüseyin bey de hatırlatmıştı: Temel ile İdris, birbirlerine ölümüne düşman iki hasım. Nasıl olduysa, her ikisi de idama mahkum olurlar. İnfazdan önce Temel’e son arzusu sorulur. Anasını görmek istediğini söyler. Sıra İdris’e gelir. İdris’in son arzusu da “Temel anasını görmesin.” İhsanoğlu’na giden oyları bu zeminde değerlendiriyorum. Koalisyon partilerinin liderleri şöyle dursun, onca seçmen, tanımadığı etmediği bir implanta nasıl oy verdi? Bir tür intikam saikiyle verdiyse eğer, işimiz zor. Gelecek yıllarda daha da zor olacağa benzer."

  "MERAL AKŞENER OLSAYDI BİR MANTIĞI OLURDU"

  Sabah'tan İsa Tatlıcan'ın sorularını cevaplayan Alatlı “çatı aday" kim olsaydı sahici olurdu" sorusuna ise şöyle cevap verdi;

  Bakın, Erdoğan muhalifi oylar hangi siyasetten gelirse gelsin ateş hattından geçmiş bir adaya, meselâ, bir Meral Akşener’e gideydi, bir mantığı olurdu. Akşener sahici bir seçenek olur, kişisel tercihinizle tam örtüşmese de, oyunuzun bir anlamı olurdu. Hatta, küllü ayıbına rağmen Baykal bile sahici bir seçenek teşkil edebilirdi. Hasılı, kayıp, laubalilikten, ciddiyetsizlikten doğan kayıptır ve bu bağlamda hepimizin kaybıdır. Bir de Tayyip beyin oyları ilk turda seçilmesine yetmeseydi, neler olurdu bir düşünün.

  DİKTATÖRLEŞME DEĞİL “GÜCÜN DIŞA VURUMU”

  Seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalardan yetkilerini sonuna kadar kullanacağını anlıyoruz. Bazı çevreler “tek adam” rejimi konusunda endişelerini dile getiriyor. Siz böyle bir endişe taşıyor musunuz?

   Ben diktatörleşme değil, “gücün dışa vurumu” demeyi tercih ederdim. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi, literatürde “liderlik tarzı” denilen fıtri özelliği vardır. Siyasette veya iş dünyasında veya askerlikte, siz sayın artık, liderin kendisine has yönlendirme, isteklendirme, planlarını uygulama , ikna etme tarzı olur. Kiminin tarzı otoriterdir, herşeye karışır, en ufak bir sapmaya izin vermez, gerekirse işi bir başına üstlenir. Kiminin tarzı babacandır, hataları hoşgören, üstünü örten bir tipolojidir. Burada aklıma Süleyman Demirel geliyor. Kimisi işleri delege etmeyi sever, gücünü zahiri de olsa paylaşmaktan yanadır.

  İsa Tatlıcan / Sabahİsa Tatlıcan / Sabah

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir