Euro
15.2632
-0.16%
Dolar
13.6180
0.21%
Altın
793.4980
-0.14%
Borsa
1945
-0.29%
Bitcoin
498.085
-3.33%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  Alevi aileye baskı sürüyor

  Malatya'nın Sürgü beldesinde Ramazan ayında saldırıya uğrayan Alevi aileye yönelik baskı devam ediyor.
  • 30.08.2012 - 15:30
  Alevi aileye baskı sürüyor

  Alevi aileye baskı sürüyor #1

  CHP milletvekili Hüseyin Aygün, Malatya'nın Sürgü beldesinde Ramazan ayında saldırıya uğrayan Alevi aileye yönelik baskının devam ettiğini ifade etti.

  CHP milletvekili Hüseyin Aygün , Ramazan ayında davul çalma tartışması ile başlayan ve kısa sürede Alevi aileyi linç etme noktasına gelen olaylarla ilglii olarak aradan geçen bir ayın ardından Malatya 'nın Doğanşehir İlçesi'ne bağlı Sürgü Beldesi'nin nabzını tuttu.

  'ÇARŞIYA İNEMİYORLAR'

  İzlenimlerini Twitter üzerinden paylaşan Aygün, "Kaymakam ve jandarma, 'milletvekillerine ve basına niçin haber verdiniz?' diyerek aileyi suçlamayı sürdürüyor. Aileye iki bakkal ve bir petrol istasyonu satış yapmayı reddediyor, bir kahvehane sahibi aileye 'burada gelip çay içmeyin' demiş. Bir Alevi yaşlısı yanında konuşan 3-4 kişinin, 'o aileden birini öldüreceğiz' dediklerini duymuş. Plakası bizde bir araç evin önünde dolaşıp aileyi tahrik etmeye çalışıyor, aile şu anda Doğanşehir, Adıyaman 'dan veya Sürgü'deki Alevi esnaftan alışveriş yapıyor" diye kaydetti. Aygün, aile fertlerinin olayın ardından geçen bir aylık süreye rağmen halen, zorunlu haller hariç, Sürgü merkeze veya çarşıya inemediğini ifade etti.

  'NEFRET SUÇU VE CANA KAST EYLEMİ'

  Malatya 'nın Doğanşehir İlçesi'ne bağlı Sürgü Beldesi'nde, Ramazan ayında sahur vakti evinin önünde davul çalınmasına tepki gösteren Alevi ailenin evi taşlanıp camları kırılmış, evin yanındaki ahır ise yakılmıştı. Olayların büyümesi üzerine bölgeye gelen ve havaya uyarı ateşi açan jandarma , saldırgan grubu güçlükle dağıtmıştı. CHP milletvekilleri Veli Ağbaba, Müslim Sarı, Kazım Kurt ve Hüseyin Aygün , olayın ardından Alevi ailenin saldırıya uğramasıyla ilgili hazırladıkları raporda, "olayın bir nefret suçu ve cana kast etme eylemi" olduğunu vurgulamış ve sorumluların cezalandırılmasını istemişti.


  Görüş Bildir