Alevi derneklerinden Cami Cemevi projesine tepki

Alevi derneklerinden Cami Cemevi projesine tepki

Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan'ın Fethullah Gülen ile Ankara'da cami ve cemevinin birlikte olacağı bir ibadethane yapmak üzere anlaştıklarını açıklaması üzerine Alevi dernekleri açıklama yaptı. Açıklamaların ortak noktası, söz konusu projenin "asimilasyon girişimi" olduğuydu.

DERNEK BAŞKANLARININ AÇIKLAMALARI

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez: Cami ile cemevi iç içe olamaz, bu camiye de cemevine de saygısızlıktır. Caminin ve cemevinin ritüelleri birbirinden çok farklı. Bu yeni bir siyaset, yeni bir asimilasyon girişimidir. İzzettin Doğan'ın geçmişia ortada ve geçmişte kimlerle işbirliği yaptığı, güçlünün yanında yer aldığı biliniyor. Şimdi de Gülen cemaatini güçlü gördü ki onların yanında yer alıyor.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül: Bu hükümetin İslamcı, ırkçı anlayışın ihtiyaçlarını gidermek için yapmış olduğu bir asimilasyon projesidir. Bu proje hiç kimsenin umurunda da değil. İzzettin Doğan “Alevilerin Gülen cemaatine ilgi duyduğunu” söylemiş. Alevilerin kendisinden ibaret olduğunu zannediyor. İzzettin Doğan, Gülen cemaatine ilgi duyabilir, sevebilir, ortak iş yapıyor olabilir, Alevi toplumunun böyle bir beklentisi, ortaklığı yoktur. Bu kocaman bir yalandır, ırkçılıktır, gericiliktir.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir: Gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Bu bir asimilasyon projesidir. Alevileri camiye götürmenin bir başka yolu bu. İzzettin Doğan da bir yandan bu girişime alet oluyor, tepkimiz biraz da ona. İnsanların özünde öncelikle cemevlerinin varlığını kabul etmesi gerekir. Süreçte böyle bir projenin doğru olmadığını düşünüyorum. Bu zihniyet cemevlerinin yasal statüye kavuşması bir tarafa ibadet yeri olarak bile görmüyor, inançlarımızı yok sayıyor. Bu girişimi doğru bulmuyorum.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel: Cami cemevi projesine sıcak bakmıyorum. Herkes kendi yerinde güzeldir. Bin yıldır bizi asimile edememişler böyle bir proje ile bizleri asimile edemezler. Aleviler, “ibadethanemiz cemevidir” diyorsa cemevidir. İlk önce bu kabul edilmeli.

Alevi derneklerinden Cami Cemevi projesine tepki