Euro
15.2146
-0.67%
Dolar
13.3966
-0.98%
Altın
792.8750
0.43%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
567.369
-1.07%
3ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 3 C

  Alevi mitinginde arbede

  Alevi derneklerinin 'eşit yurttaşlık' mitinginde gerginlik çıktı..
  • 07.10.2012 - 15:44
  Alevi mitinginde arbede

  Alevi mitinginde arbede #1

  Alevi derneklerinin 'eşit yurttaşlık' mitinginde gerginlik Ankara' da Alevi Derneklerinin " Eşit Yurttaşlık" mitinginde gerginlik çıktı. Üzerini aratmak istemeyen grupla polis arasında arbede yaşandı . Sıhhiye’de yapılan “Laik ve Demokratik Türkiye İçin Eşit Yurttaşlık Mitingi”nde meydana kurulan platformdan yapılan açıklamada, arama noktası kayıtlarına göre, alanda 155 bin kişinin bulunduğu belirtildi.

  ALEVİ MİTİNGİNDE ARBEDE FOTOĞRAFLARI

  ALEVİ MİTİNGİNDE ARBEDE VİDEOSU

  Alevi mitinginde arbede #2Alevi Bektaşi Federasyonu ve Alevi Dernekleri Federasyonu öncülüğünde Türkiye’nin dört bir yanından Alevi derneklerinin, kitle örgütlerinin ve siyasi partilerin katılımıyla yapılan “Laik ve Demokratik Türkiye İçin Eşit Yurttaşlık Mitingi”, Sıhhiye Meydanı’nda başladı. Ankara Tren Garı’nda sabah saatlerinden itibaren toplanan ve sayıları binleri bulan büyük kortej, saat 10.30’de Sıhhıye istikametine doğru yürüyüşe geçti. “Size söz 35 can, Sivas’ta dirilecek Pir Sultan”, “Zorunlu din dersine hayır”, “Cemevleri Ucube değil, ibadethanedir” pankartları ve “Pir Sultan pirimiz, Kızılbaşlık yolumuz”, “Suriye halkı kardeşimizdir”, “Susma haykır, savaşa hayır” sloganları ile Sıhhıye Meydanı’na yürüyen korteje katılanların kortej çevresinde el ele tutuşarak insan zinciri oluşturduğu kortejin ön sıralarında ise kol kola giren katılımcıların saflar oluşturduğu görüldü.

  ÖDP, TKP, Halkevleri, Halkın Kurtuluşu Partisi gibi siyasi örgütlerle kitle örgütlerinin de destek verdiği miting için kortejin baş kısmı Sıhhiye Meydanı’na ulaştığında henüz Ankara Garı’nda hareket etmeyen grupların olduğu görüldü. Kortejin yürüyüşü CHP otobüsü üzerinden yönlendirilirken, yürüyüşe Kızıldavul adlı davul ve trampet ekibiyle Beşiktaş Çarşı grubu da katıldı. Korteje öncülük eden CHP otobüsünden yapılan anonslarda mitingin "zorunlu din derslerinin kaldırılması, cemevlerine yasal statü verilmesi, Alevi evlerine işaret konulmaması, içeride ve dışarıda barışın sağlanması amacıyla yapıldığı" belirtildi

  Alevi Dernekleri’nin yoğun katılımıyla Sıhhiye Meydanı’nda gerçekleşen büyük miting sona erdi. AKP hükümetinin Alevi politikasının sert sözlerle eleştirildiği mitingde, meydanı dolduran binlerce kişi AKP Büyük Kongresi’nde Aşık Veysel’in “Uzun ince bir yoldayım” türküsünün çalınmasını protesto etti ve hep bir ağızdan bu türküyü seslendirdi. Alevi Bektaşi Federasyonu ve Alevi Dernekler Federasyonu’nun öncülüğünde yurtiçinden ve yurt dışından Alevi Derneklerinin büyük katılımıyla gerçekleşen “Laik ve Demokratik Türkiye İçin Eşit Yurttaşlık” mitinginin girişinde üst aramasına karşı çıkan gruplarla polis arasında kısa bir arbede yaşandı. Okunan gülbankla başlayan mitingde yapılan konuşmalarda AKP’nin 10 yılı aşan iktidarında Alevilerin açılım sözleriyle oyalandığı, sonra da kapılarına işaret konularak ötekileştirildiği savunuldu. Miting için kurulan platformda ilk sözü alan Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Hüsniye Takmaz, konuşmasında, insanca yaşamak ve eşit yurttaş olma hakkını savunmak için bugün Sıhhiye Meydanı’nda bir araya geldiklerini, seslerini duyması gerekenlere duyuracaklarını ifade etti. Haksızlıkla mücadele ederken asla zalim olanlara benzemeyeceklerini vurgulayan Takmaz, “Bizi istedikleri gibi şekillendirmelerine izin vermeyeceğiz. Yıllarca yönetenler bizi tehdit olarak gördü. Ve gösterdi. Son 10 yıllık dönemde bu daha da arttı. Sadece Alevileri değil, öteki olarak gördükleri herkese baskı yaptılar, protesto edenlere biber gazıyla müdahale ettiler” diye konuştu.

  “BUNLAR ANCAK MUAVİYE’Yİ ANLATIR”

  AKP Büyük Kongresi’nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasına ara vererek Aşık Veysel’in “Uzun ince bir yoldayız” türküsünün dinletilmesini de eleştiren Takmaz, “Aşık Veysel’i anlamışlar mı? Kim olduğunu biliyorlar mı?” diye sordu. “Türkiye’nin aydın Sünni yurttaşlarına da sesleniyoruz. İyi niyetinizi biliyoruz ama sizi de yanımızda görmek istiyoruz” diye seslenen Takmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın varlığını da eleştirerek, “Sizin vergilerinizle ödenen para bize silah olarak geri dönüyor” diye konuştu.

  ÇOCUKLARINIZI İMAM HATİP'E GÖNDERMEYİN

  Konuşmasında, 4+4+4 eğitim sistemini de sert şekilde eleştiren Takmaz, Başbakan Erdoğan’ın kindar bir nesil yetiştirmek istediğini, buna karşın kendilerinin özgürlükte ve haklardan yana bir gençlik yetiştirmek için çabaladığını vurguladı. Okullarda seçmeli Kuran ve Siyer derslerini de eleştiren Takmaz, “Kuran’la ve Siyer’le derdimiz yok. Ama ‘Hz. Muhammed çağının devrimcisiydi. Onu anlatacak bir babayiğit var mı?’ diye soruyoruz. Bunlar ancak Muaviye’yi anlatır” diye konuştu. Sünni vatandaşlara da seslenen Takmaz, çocuklarını İmam Hatiplere göndermemelerini isteyerek, İmam Hatiplerin militan yetiştirdiğini ileri sürdü. Takmaz gençlere şu öğütte bulundu: “Sevgilinize sarılır gibi bu ülkeye sarılın. Onu saçlarını okşar gibi bu ülkenin insanına dokunun. Bir arada olun yalnız olmayın.”

  “SURİYE’YE DEMORKASİ GETİRECEKLERMİŞ, KARGALAR GÜLER”

  Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özer de konuşmasında, Türkiye’nin üzerinde karabulutların dolaştığını, böyle durumlarda sorumluluk hissetmek gerektiğini belirtti ve kılavuzu İdris-i Bitlisi olanların onunla övüneceğini, atası Pir Sultan olanların ise onunla gurur duyacağını söyledi. Konuşmasında “son Abdal Neşat Ertaş’a selam olsun” ifadelerini kullanan Özer, AKP hükümetinin neyi çözeceğiz dediyse eline yüzüne bulaştırdığını, ülkenin Kürt-Türk ayrımından sonra Alevi-Sünni ayrımına sürüklendiğini, demokrasiyi bir araç olarak gördüğünü söyleyen bir Başbakan’a Türkiye’nin güvenemeyeceğini kaydetti. Hükümetin Aleviler içinde de pek çok farklı görüş olduğu yönündeki söylemine de tepki gösteren Özer, “Muhatap istiyorsan burada, Kadıköy’de, Alsancak’ta toplanan yüz binlere bak” diye konuştu. “Solingen’i lanetleyenler neden Sivas’ı lanetleyemiyor” diyen Özer, hükümetin Sivas katliamı sanıklarının avukatlarıyla yakınlığı olduğunu, Türkiye ve Suriye’yi savaş noktasına getiren hükümetin ABD’nin tetikçiliğine soyunmaması gerektiğini ifade etti. Özer sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin sorunlarını çözmeyip Suriye’ye demokrasi getireceklermiş. Buna kargalar bile güler.” Özer ayrıca yeni anayasa sürecinde zorunlu din derslerinin kaldırılması ve cemevlerinin statüsünün tanınması gerektiğini belirtti. -

  'UZUN İNCE BİR YOLDAYIM’ HEP BİR AĞIZDAN SÖYLENDİ

   Mitingin sonunda Arif Sağ, Musa Eroğlu ve Yavuz Top sazlarıyla sahne alırken, Sivas Madımak olayında hayatını kaybeden Muhlis Akarsu’nun resmi sahnede bir sandalyenin üstüne konuldu ve sahnede alkışlarla anıldı. Söylenen türkülere mitinge katılan bazı Alevilerin semahla eşlik ettiği görülürken sanatçı Hilmi Yarayıcı, sanatçılar, aydınlar ve yazarlar tarafından okunan mitinge destek bildirisini okudu. Bildiriye imza atan isimler toplumun duygularını aşındığını, sanatın gücüyle birleşerek bir araya gelinmesi gerektiğini, toplumsal duyarsızlığın had safhada olduğu bu dönemde mitinge destek verdiklerini, Hz. Muhammed’e hakareti kınayanların Karaca Ahmet Cemevi’ne yapılanlara karşı da tepki göstermesi ve Türkiye’de kadınların başörtüsü ve doğurganlığı üzerinden siyaset yapılmasından vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye halkının tezkereye hayır dediğinin ifade edildiği bildiride, “Savaşa hayır diyoruz. Savaş demek yıkım demektir. Yaşasın halkların kardeşliği” ifadelerine yer verildi. Miting, AKP Büyük Kongresi’nde Aşık Veysel’in “Uzun ince bir yoldayım” türküsünün çalınmasını protesto etmek için türkünün hep bir ağızdan okunmasıyla ve bütün meydanın el ele tutuşarak “Gelin canlar bir olalım” türküsünü söylemesiyle sona erdi.


  Görüş Bildir