Petrol
88.09
3.46%
Euro
18.2208
0.47%
Dolar
18.5511
0.27%
Altın
1.006
1.88%
Borsa
3392
6.67%
Bitcoin
363.588
0.85%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C
  Aleviler'den IŞİD'e karşı beyaz bayraklı eylem

  Aleviler'den IŞİD'e karşı beyaz bayraklı eylem

  Alevi derneklerinin çağrısıyla başkentte düzenlenen mitingde, IŞİD saldırıları ile eğitimde hak ihlalleri protesto edildi.
  • 13.10.2014 - 10:20

  Alevi derneklerinin organize ettiği ve sivil toplum kuruluşlarının da aralarında bulunduğu kalabalık, IŞİD saldırıları ve eğitimde hak ihlallerine tepki göstermek amacıyla Sıhhiye Meydanı'nda toplandı.

  Zorunlu din dersi ve eğitimde hak ihlallerine tepki için 15 Eylül'den itibaren 16 Alevi dergahından Ankara'ya yürüyenlerin de katıldığı mitingde kalabalık, beyaz bayraklar taşıyarak barış taleplerini gösterdi, pankart açıp, sloganlar attı.

  Aleviler den IŞİD e karşı beyaz bayraklı eylem #1

  IŞİD'İN SİYAH BAYRAĞINA BEYAZ BAYRAKLA KARŞILIK

  IŞİD'in yaptığı katliamlara tepki sloganlarının atıldığı eylemde, Aleviler IŞİD'in siyah bayrağına karşı barışı simgeleyen beyaz bayraklarla yürüdü, pankart açıp sloganlar attı.

  IŞİD'E KARŞI DİRENENLERİN YANINDAYIZ

  Avrupa Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Turgut Öken de sonradan misafir olarak gittikleri Avrupa'da inançlarını özgürce yaşarken, Aleviliğin doğduğu topraklarda asimilasyona maruz kaldıklarını öne sürdü. Öken, Avrupa'da dileyenlerin çocuklarına Alevilikle ilgili eğitim verildiğini ancak Türkiye'de Alevi çocuklara zulmedildiğini iddia etti. Öken, Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı direnenlerin yanında olduklarını da söyledi.

  Aleviler den IŞİD e karşı beyaz bayraklı eylem #2

  SÜNNİLER OLMASA BU ÜLKEDE YAŞAYAMAZDIK

  Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ise Alevi inancında kavga ve ayrım yapma bulunmadığını belirterek, "Mitingimizde Sünni kardeşlerimiz de var. Sünniler olmasa biz bu ülkede yaşayamazdık" diye konuştu.


  Görüş Bildir