Dolar
6.9713
0.2675%
Euro
8.2132
0.26%
Altın
1975.92
-0.0455%
Borsa
1126.9
0%
G. Altın
442.758
0.2275%
Bitcoin
78815.69
-0.5552%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Ali Demir'in alan sınavına dair önemli açıklamaları

  ÖSYM Başkanı Ali Demir, sınav sistemindeki çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.
  • 14.01.2013 - 09:57
  Ali Demir'in alan sınavına dair önemli açıklamaları

  Ali Demir'in alan sınavına dair önemli açıklamaları #1

  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın talebi doğrultusunda 15 alanda öğretmenlik alan sınavı yapacaklarını hatırlatarak, sınavın 14 Temmuz'da yapılmasının planlandığını ifade etti.

  SORULARI DEĞERLENDİREN ÜST BİLİM KOMİSYONU

  Bu konuda kendilerine yol gösterecek bilim heyetlerini organize ettiklerini ve tüm bu alan sınavlarının ortak özelliklerini belirleyen bir üst bilim komisyonun oluşturduklarını anlatan Demir, komisyonun ''testteki özellikler ne olmalı, ne kadar alandan soru sorulmalı, alt alanlarındaki komisyonların kimlerden oluşmalı'' gibi konularda bir rapor hazırladığını söyledi.

  HER ALAN İÇİN ÖRNEK SORU

  Rapor doğrultusunda her bir alan için akademisyenlerden oluşan komisyonları topladıklarını ve onların hazırladıkları raporlar doğrultusunda da test hazırlıklarına başladıklarını belirten Demir, ''Her bir sınavın hangi alt alanlardan olacağını, ne kadar soru sorulacağını ve daha sonraki aşamada örnek sorularla bu soruların nasıl olacağını konusunda önümüzdeki günlerde bir açıklamamız olacak. Çalışmalarımız başladı. Sınav hazırlıklarımızı zamanlamasına paralel olarak gerçekleştiriyoruz. Her alan için örnek sorular hazırlayacağız'' dedi.

  GELECEK YIL KPSS-P 121 PUANI ESAS ALINACAK

  Öğretmen atamalarının KPSS-P 10 puanına göre yapıldığını hatırlatan Demir, önümüzdeki yıl yapılacak atamalarda, alan sınavına girecekler için KPSS-P 121 puanının esas alınacağını ifade etti.

  "ADAYLAR ÖRNEK SORULARI BAZ ALSIN"

  KPSS-P 121 puanının yüzde 30 genel kültür-genel yetenek, yüzde 20 eğitim bilimleri ve yüzde 50 ise alan testi puanlarından oluşacağını kaydeden Demir, ''Adaylara tavsiyem kendi alanlarındaki temel dersleri gözden geçirmeleri ve ÖSYM'nin açıklamalarını dikkate almaları. Biz bu testin alt alanlarını, her bir alandaki soru sayılarını ve örnek sorularını yayınlayacağız. Adayların bu sorular doğrultusunda çalışmalarını yürütmelerini tavsiye ediyorum'' diye konuştu.

  ÖSYM'nin açıklamalarını doğrudan kurumun internet sitesinden takip edilmesini isteyen Demir, farklı yorumlar ve asılsız haberlerin çıkabildiğini, bu açıdan adayların doğru bilgiyi ÖSYM'nin internet sitesinden almalarında fayda olacağını belirtti.

  Görüş Bildir